ARCHIWUM Z MIASTA - KOŚCIAN 2010

 

U nas woda, w górach śnieg

 

Nie w całym kraju zniknął śnieg. W górach jest go pełno! Także na drogach (po stronie polskiej) warunki są trudniejsze. Przekonał się o tym jeden z kierowców, który na drodze niedaleko przejścia w Jakuszycach (Czechy) nie zachował ostrożności i skutki były raczej opłakane. Zalecana więc najwieksza ostrożność podczas wyjazdów na narty!

 

Fot. J.Smoczyk

 

 

Pamiętajcie o ogrodach w blasku świec

 

Koncert piosenek ze słowami Jonasza Kofty pt. „Pamiętajcie o ogrodach” nabierał kształtów przez kilka ostatnich miesięcy. Wokalistki Studia Piosenki „Mozol” pod bacznym okiem Marzeny Osiewicz spędziły na próbach wiele godzin, by wreszcie móc mieszkańcom Śmigla umilić niedzielne popołudnie 16 stycznia. Tuż przed 17:00, w sali widowiskowej, która w tym dniu zmieniła swoje oblicze zaczęło brakować miejsc. Przy stolikach, w blasku świec, popijając kawę zasiedli zaproszeni goście, mieszkańcy naszej gminy oraz goście z innych gmin. Burmistrza Śmigla reprezentowała - wiceburmistrz Wiesława Poleszak-Kraczewska z mężem, Starostę Powiatu Kościańskiego reprezentował radny Powiatu Kościańskiego Feliks Banasik, a burmistrza Czempinia Jan Adam Kaźmierczak - zastępca burmistrza. Wśród gości honorowych byli również radni Rady Miejskiej Śmigla wraz z małżonkami. Piosenki Jonasza Kofty te mniej i bardziej znane, przeplatane fragmentami jego poezji, połączone z pięknymi głosami naszych wokalistek stworzyły niepowtarzalny nastrój tego wieczoru. Przed publicznością zaprezentowały się Ania Tomaszewska, Anna Przybylska, Emilia Ziegler, Małgorzata Kozak, Pamela Munyama, Daria Kaczór i Martyna Jurga. W ich interpretacji usłyszeliśmy m.in. piosenki „To ziemia”, „Nieobecni”, „Kiedy księżyc jest w nowiu”, „Wakacje z blondynką”,  „Radość o poranku” i oczywiście „Pamiętajcie o ogrodach.”

M.D.

(fot. M. Dymarkowska) GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

Przedostatni dzień w policyjnym mundurze

(M.Marszewski)

 

Dziesiątki podziękowań i życzeń odebrał, w przedostatni dzień w policyjnym mundurze,  podinspektor Roman Grabara. Naczelnik kościańskiej drogówki znany jest nie tylko z wysokich standardów jakie stawiał sobie i podwładnym,  ale przede wszystkim jako spiritus movens wielu prewencyjnych projektów, których realizacja odbiła się szerokim echem nie tylko w naszym regionie.

 

Cały artukuł tutaj.

 

 

2012 w Śmiglu?

 

Kto oglądał film pod powyższym tytułem, ten wie, jak znakomite były efekty specjalne, pokazujące zniszczenia. Na obwodnicy Śmigla to nie fikcja filmowa, ale żywa, bolesna prawda - na jezdnię osunęły się wały, woda płynie szerokim strumieniem! Oto naświeższe zdjęcia (g. 9:30) nadesłane przez TACHO. Droga jest przejezdna, ale uważajcie tam!

 

 

Dziura w kieszeni?

 

Zima czy wiosna i tak zaskoczyła znowu drogowców, a nas witają jak zwykle dziury w jezdniach.
Gdyby nie klimat minionej gwiazdki i dbałość o nasze nerwy, to każdy kierowca jeżdżący po polskich drogach stał by już przed sejmem i odpowiednio traktował demokratycznie wybranych przedstawicieli "ludu".
Zastanawia fakt, że mimo zapewnień władz na każdym szczeblu sprawa "dziur" na drogach powraca się co roku.
I co roku są obietnice i starania, zapewnienia o dodatkowym budżecie na ten cel.
A dziury jak były, tak są, pojawiają się szybciej niż ekipy są wstanie je naprawiać. A jak robi się gorąco wokół tematu, to jedna spektakularna naprawa na pokaz i każdy myśli, że resztę problemów można zamieść pod dywan.
Kiedy doczekamy się sytuacji, w której nasze podatki, które idą również na drogi, trafią na ten cel, a nie do kieszeni urzędników i pośredników?
Kiedy zaczniemy jeździć po europejskich drogach u nas w Polsce? Kiedy władze zamiast mówić zaczną działać i rozwiązywać problemy?
Każdy kierowca zna temat i nie trzeba go przekonywać, że problem istnieje. Inna sprawa, jaka jest jakość tych napraw i samo wykonanie dróg.
Jednym słowem konia z rzędem i pół królestwa temu, kto poradzi sobie z problemem dziur na drogach.
Ale czy na pewno nie da się nic zrobić....

(Michał, fot. Internet)

 

Wyróżnienie dla Wojciecha Ziemniaka

 

Ten znany wszystkim, sympatyczny polityk - fan sportu i kultury fizycznej pod każdą postacią został uhonorowany przez MKOl specjalną nagrodą za promocję sportu wśród młodzieży. Wyróżnienie to koronuje 30 lat jego pracy z młodzieżą. Trofeum wręczyła pani Irena Szewińska. Gratulujemy, panie Wojtku!

(Fot. Internet)

 

Rekordowa Orkiestra

 

To był naprawdę niesamowity dzień! Tegoroczny 19 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz kolejny rozgrzał serca w całym kraju. Mieszkańcy naszej gminy również okazali wiele serca i życzliwości przyłączając się do zbiórki pieniędzy na specjalistyczny sprzęt medyczny dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Dla Sztabu WOŚP w Śmiglu był to finał pod znakiem rekordów. Rekordowa liczba wolontariuszy wyszła w tym roku na ulice Śmigla, Czacza, Żegówka i Starego Bojanowa bo aż 52.

Tradycyjnie w godzinach popołudniowych rozpoczęły się koncerty Finału WOŚP.

W Żerówku koncert zorganizowali uczniowie Szkoły Filialnej oraz zuchy i harcerze z 2ŚDH „Słoneczna Gromada” im. J. Bytnara „Rudego”. O godzinie 1400 w sali wiejskiej w Żegrówku wystąpił zespół muzyczny z Gimnazjum w Śmiglu. Później zaprezentowały się przedszkolaki w przedstawieniu pt. „Bajka o srebrnej gwiazdce”. Zuchy i harcerze zaprosili wszystkich do wspólnego śpiewania piosenek zuchowych i harcerskich. Członkowie kółka tanecznego działającego przy szkole w Żegrówku zatańczyli „Kazaczoka” oraz polkę amerykańską. Uczniowie wystąpili w inscenizacji pt. „Gwiazdka dla choinki”. Koncert zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca  „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa. Podczas koncertu harcerze kwestowali na rzecz WOŚP oraz wszystkich chętnych uczyli resuscytacji na fantomie.

W Czaczu koncert rozpoczął się o godz. 1500 występem zespołu tanecznego „Tęcza”. Potem na scenie pojawiły się wokalistki: Marta Kalitka, Martyna Jaśkowiak, Kinga Kobiałka i Julia Łabęcka. Koncert w Czaczu uświetniła również para taneczna klasy B z Leszna – Marta Mocek i Bartek Stanek. oraz Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy”, który przedstawił widzom tańce z rejonu Beskidu Żywieckiego. Zmiana klimatu nastąpiła na scenie za sprawą zespołu młodzieży z Gimnazjum w Śmiglu pod wodzą Piotra Andrynowskiego, po czym nastąpiła loteria fantowa zakończona występami kabaretów uczniowskich.

Koncert w Centrum Kultury rozpoczęła o 1700 śmigielska Młodzieżowa Orkiestra Dęta

po czym na scenie pojawiła się wokalistka Studia Piosenki „Muzol” Anna Tomaszewska, która zaśpiewała piosenkę „ Kołysanka dla mamy”. Wspaniałym przerywnikiem występów wokalnych Ani i jej koleżanki ze Studia – Anny Przybylskiej był występ pary tanecznej – Marty Mocek i Bartka Stanka. Zatańczyli oni dla śmigielskiej publiczności tańce latynoamerykańskie: sambę, chachę, rumbę, paso doble i jivea.

Nie były to jedyne występy taneczne tego dnia, bo już wkrótce na scenie pojawiły się trzy grupy Zespołu Tańca Współczesnego „Pryzmat-Bis”. Niezmiennie największe owacje otrzymała najmłodsza grupa – najbardziej radosna i kolorowa.

Kolejny rekord tego dnia został pobity w czasie licytacji. Była to naprawdę wyjątkowa licytacja, w czasie której uczestnicy nie tylko otwierali swoje serca i portfele ale jeszcze się przy tym wspaniale bawili, a nawet robili sobie prezenty. Wyjątkowa atmosfera i ilość licytowanych przedmiotów sprawiły, że została zebrania rekordowa kwota – 2.947 zł.

Pragniemy w tym miejscu serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy ofiarowali na rzecz Wielkiej Orkiestry przedmioty i swoje usługi – Michałowi Szkudlarczykowi, Alinie Strzelczyk, Jarosławowi Hampelowi, Marcie, Julii i Wiktorii Stasiak, Starostwu Powiatowemu w Kościanie, Maciejowi Strzelczykowi, firmie FKS Okucia Okienne i Drzwiowe w Bronikowie, Katarzynie Łabędzie – właścicielce Gabinetu Kosmetycznego „For You” w Śmiglu, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu oraz Tomaszowi Stankowiakowi i Działowi Promocji Urzędu Miejskiego w Śmiglu.

Żeby nie przerywać gorącej atmosfery licytacji tegoroczne „Światełko do nieba” rozbłysło z małym opóźnieniem, ale było bardzo efektowne więc warto było tę chwilę poczekać.

Z pewnym opóźnieniem, ale bardzo dobrze zaprezentowała się również młodzież z Gimnazjum w Śmiglu przygotowana przez Janinę Domagalską. Przedstawienie pt. „Opowieść wigilijna” przeplatane kolędami było ostatnim, przed koncertem zespołu rockowego „The Inner Child” z Kościana, punktem programu. Rockowymi rytmami zakończyliśmy finałowy koncert ok. 2230.

Prawie równocześnie zakończyło się w sztabie liczenie pieniędzy z kwesty i licytacji, i tu okazało się, że został pobity kolejny rekord – 15.863,06 zł – po raz pierwszy zebraliśmy tak dużą kwotę. Po raz kolejny największą kwotę – 1.002,03 – zebrała  Ania Pohl, nasza „etatowa” wolontariuszka, która Wielkiej Orkiestrze poświęca od lat nie tylko swój czas ale i serce.

Zebrana przez naszych wolontariuszy kwota to nie ostatni rekord tego dnia, według naszej oceny bowiem w koncercie uczestniczyła rekordowa liczba widzów.

Serce okazane idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to nie tylko kwoty wrzucane do puszek ale również pomoc w organizacji imprezy. I tym razem nie zawiodły nas śmigielskie firmy i restauracje za co szczególnie dziękujemy. Dzięki śmigielskim restauracjom „Marta” i „Poemat” oraz firmie Piekarnictwo i Cukiernictwo – Danuty Grygier, nasi wolontariusze i wykonawcy mieli zapewniony pyszny posiłek.

Galeria zdjęć po kliknięciu w zdjęcie pary tanecznej lub tutaj.

M.D.

 

 Długie weekendy w 2011

 

Pierwszy w tym roku długi weekend za nami. Czy nie czasem... ostatni? Co nas czeka jeszcze w tym roku? Pierwsza okazja przedłużonego świętowania w weekend bowiem nadarzy się ... 1-3 maja, a potem dopiero w listopadzie! Święto Niepodległości przypadnie w piątek, 11.11. Poza tym jedynie drugie święto Bożego narodzenia w poniedziałek i to wszystko. Ciekawe, czy politycy to wytrzymają i nie zafundują nam przypadkiem jakiegoś nowego, wolnego dnia pracy...

 

 Spokojny nowy rok Straży Pożarnej

 

Wg informacji cotygodniowej straży pożarnej pierwsze dwa dni nowego roku minęły bardzo spokojnie i w zasadzie nic się nie wydarzyło. Strażacy byli bezrobotni. Obawiamy się jednak, że obecna odwilż może spowodować liczne komplikacje z wodą i cały ratunek będzie jak zwykle w służbach wodociągów i strażakach.

 

 

Zaćmienie słońca

 

Pomimo przybierającej powłoki chmur można było w Kościanie zaobserwować częściowe zaćmienie słońca (ok. 9:30). Księżyc pokrył tarczę słońca w ok. 80%. Ostatnie zaćmienie, które mogliśmy obserwować, miało miejsce w 2008 roku. Tak wyglądało to w Polsce: http://wiadomosci.onet.pl/nauka/zacmienie-slonca-nastepne-w-2015-roku,1,4096527,wiadomosc.html

 

 

 

Koncert Noworoczny

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę nowego roku Centrum Kultury zaprosiło mieszkańców  Śmigla na Koncert Noworoczny. Przybyłych powitał i artystów przedstawił dyrektor placówki – Eugeniusz Kurasiński. Pierwsze na scenie pojawiły się członkinie Studia Piosenki „Muzol” działającego przy Centrum – Ania Tomaszewska i Emilia Ziegler. Młode artystki, laureatki wielu konkursów wokalnych o randze regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, wprowadziły słuchaczy w świąteczny nastrój wykonując kolędy i pastorałkę.

Następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Trio Taklamakan.

Grają razem już od 12 lat. Mimo „klasycznego” wykształcenia i składu, nie są zespołem klasycznym i chociaż bliski jest im folkowy rodzaj ekspresji, nie są także kapelą folkową . To co grają określają mianem: „folkowy nurt muzyki klasycznej”. Jan Romanowski skrzypce, Andrzej Trzeciak wiolonczela, Michał Karasiewicz fortepian to zespół z całą pewnością niepospolity. W towarzystwie barytona – Jaromira Trafankowskiego – solisty Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zaczarowali publiczność wspaniale wykonanymi tangami, utworami operowymi czy przepiękną muzyką żydowską z filmu „Skrzypek na dachu”.

Na zakończenie koncertu wszystkim zebranym noworoczne życzenia złożyli burmistrz Śmigla Wiktor Snela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla – Wiesław Kasperski.

M.D.

foto. M. Dymarkowska

 

Uwaga na chodnikach - lód!

 

dzisiejsza, sylwestrowa odwilż dała nam odetchnąć nieco mniej chłodnym powietrzem, ale jej skutki mogą być fatalne. W nocy temperatura spadnie z pewnością poniżej zera i chodniki zamienią się w lodowiska. Zalecamy zabranie ze sobą butów z gumową podeszwą i nie wychodzenie w szpilkach, nawet do taksówki! Gipsu na pogotowiu zapewne nie zabraknie, ale po co zaczynać w tak przykry sposób nowy rok...

 

Policja działa!

 

Kierowcy jeżdżą ostrożniej, zapewne przez wpływ warunków atmosferycznych, jednak nie oznacza to, że policjanci zajęli się wyłącznie papierkową robotą, nie - w ciągu przedświątecznego tygodnia udało się zatrzymać pięć osób poszukiwanych w wyniku wystawienia na nich nakazów doprowadzenia do placówek penitencjarnych.

Obszerniejszy artykuł pióra Mateusza Marszewskiego TUTAJ.

 

 

 

Konkurs na budowlę z klocków rozstrzygnięty!

 

W LOKALNEJ.Kościan rozpisany został w połowie listopada konkurs na budowlę ze zwykłych, drewnianych klocków. Rozwijające wyobraźnię dzieci klocki są doskonałym uzupełnieniem form rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

Na konkurs napłynęło wiele zdjęć – budowli wykonanych zarówno w domu, przez bawiące się dzieci, jak i grupowe dzieła zaangażowanych w przedsięwzięcie przedszkoli naszego powiatu.

Aby podtrzymać napięcie nie podamy wyników dzisiaj i tutaj, na portalu, ale w najbliższym wydaniu LOKALNEJ.Kościan (7. stycznia), publikując zdjęcia budowli naszych milusińskich, które uzyskały wyróżnienia. Dziękujemy i zapraszamy do czasopisma!

 

 

 

I po świętach...

 

Koniec zakupowego szaleństwa, korków, polowania na miejsce do parkowania - w pierwszy dzień świąt trudno było zobaczyć w Kościanie pojazd w ruchu. Dzisiaj, tj. w poniedziałek, także ruch nie będzie zbyt wielki – wielu z nas pojechało na tygodniowy wypoczynek w góry i wróci do swoich zajęć dopiero po sylwestrze.

Na dworze mróz – pamiętajmy o ostrożnej jeździe po lodzie i śniegu, które zalegają miejscami na drogach.

 

 

 

Bardzo wysoki poziom Obry i wód gruntowych w Kościanie

 

Informowaliśmy już wcześniej o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych w naszym rejonie. Nadmiar wody przyjmuje także Obra, powodując zagrożenie osuwania się brzegów i podtopień niżej położonych terenów. W sprawie bezpieczeństwa Burmistrz Miasta Kościana wydał już stosowne zarządzenia i zakazy (patrz strona miejska). Dziś, wspólnie ze strażnikami miejskimi, strażacy umacniali brzegi przy moście, koło kościańskiego liceum.

 

GALERIA

 

 

 

 

Jasełka Zwinnych Szkrabów w KOK

 

na dwa dni przed Wigilią Zwinne Szkraby z kiełczewskiego przedszkola zorganizowały jasełka. Każdy z nich został wspaniałym, białym aniołkiem! Jak wspaniale wyglądały, tak cudownie tańczyły i śpiewały przed pełną salą gości. Na zakończenie przyszedł oczywiście Gwiazdor i każdemu z maluchów wręczył prezent. Radość była ogromna!

 

 

 

 

 

 

Aptekarska dezinformacja?

 

W sobotę (18.12.2010), w Kościanie, dyżur powinna pełnić apteka w Tesco. Wieczorem jednak, po godzinie 20.00, wejście dalej było zamknięte, pomimo wielu informacji w innych aptekach (m. in. na rynku) oraz mediach, że właśnie ta apteka pełni dyżur. Dlaczego nie mogliśmy kupić lekarstw? Na razie nie wiadomo. Liczymy, że sytuacja się wyjaśni, a przede wszystkim nie powtórzy.

Dziękujemy za zgłoszenie tego faktu.

 

Pamiętaj - jeśli coś dzieje się w Twojej okolicy, o czym chciałbyś poinformować innych - napisz do nas.

 

 

 

Kaufland, Al.Kościuszki, Młyńska, Surzyńskiego zapchane!

 

Handlowa niedziela. Rodacy ruszyli na zakupy. Ulice podane powyżej są prawie całkowicie zablokowane. Żeby wyjechać z parkingu Kauflandu, trzeba poczekać ok. 15 min, wcześniej ok. 15 min., żeby zaparkować - brak już wolnych miejsc. Wszystkie kasy sklepu są otwarte.

 

Jak zabić karpia?

 

Pytanie wydaje się okrutne, bo wszyscy kochamy zwierzęta i staramy się szkodzić im jak najmniej. Niestety, wigilijny karp życie stracić musi. Otrzymaliśmy od naszego korespondenta film, który to pokazuje - jak najbardziej humanitarnie i szybko. Cóż, nie wszyscy odpuszczą sobie dzwonko... Brrr....

Filmik dozwolony od 18 lat.

Jeśli chcesz wyrazić swoją opinię po obejrzeniu filmiku - napisz do nas.

 

http://kulinaria.spryciarze.pl/zobacz/jak-zabic-karpia

 

 

 

Jak można łatwo przepłacić za zakupy na ALLEGRO - w relacji Michała - naszego reportera terenowego

Polecam uważne czytanie ogłoszeń aukcyjnych, ponieważ, jak się okazuje, cena towaru a koszt zakupu to dwie różne kwoty. Standardowo na końcową cenę składa się wartość zakupionego towaru oraz koszt transportu. Część sprzedających dolicza sobie opłaty za repaking, w skrajnym wypadku przewyższa on wartość towaru. Niestety miałem nieprzyjemność zakupić towar na takiej aukcji i posiwiałem, jak zobaczyłem kwotę do zapłaty

390,00zł (cena towaru) + 1194,00zł (dopłata) + KOSZT PRZESYŁKI

w aukcji, w opisie, była informacja o dodatkowej opłacie za każdą kolejną sztukę towaru.
Takie naliczanie kosztów dodatkowych w rażący sposób narusza regulamin Allegro i po zgłoszeniu tej aukcji jako naruszającej zasady została skasowana, a ja nie muszę płacić za towar oraz nie otrzymam negatywnej opinii.

Niestety użytkownik ten ma wszystkie aukcje w taki sam sposób wystawione i żeruje na niewiedzy kupujących.

Dlatego ostrzegam przed kupowaniem od użytkownika "szybko_elektroni"

 

 

 

Zaginęły psy

 

Wracając do wypadku w Czerwonej Wsi, oprócz nie żyjącego już kierowcy w samochodzie znajdowały się dwa psy, które nie zostały po wypadku jeszcze odnalezione. Zapewne błąkają się gdzieś w pobliżu. Jeśli ktokolwiek widziałby zwierzęta, proszony jest o powiadomienie o tym fakcie nas lub stosowne organy.

 

kontakt@smoczyk.net

 

 

 

 

 

Wypadek w Czerwonej Wsi

 

Dziś rano, na łuku drogi, kierujący Oplem Omega nie zapanował nad pojazdem i uderzył w drzewo. Poniósł śmierć na miejscu. Okoliczności wypadku bada Policja. Kierowca jechał sam.

 

Kierowco - pamiętaj, zima ma swoje prawa - dostosuj prędkość do warunków na drodze i własnych umiejętności!

 

Fot. TACHO

 

 

 

 

 

 

Piłka ręczna - wyniki

 

MISTRZOSTWA POWIATU KOŚCIAŃSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DZIEWCZĄT - KOŚCIAN
08.12.2010

 

 

 

 

TABELA KOŃCOWA:

 1. SP JERKA
 2. SP-4 KOŚCIAN
 3. SP STARY LUBOSZ
 4. ZS-3 KOŚCIAN
 5. SP-RACOT
 6. SP STARE OBORZYSKA

 

WYNIKI FINAŁÓW

MIEJSCE 1-2

SP-4 KOŚCIAN - SP JERKA - 3:4

MIEJSCE 3-4

SP-STARY LUBOSZ - ZS-3 KOŚCIAN - 6:1

MIEJSCE 5-6

SP-STARE OBORZYSKA - SP-RACOT - 0:1

 

SP JERKA:

GUMIŃSKA EWA - 16, KAŹMIERCZAK NATALIA - 1, DORSZ KAROLINA - 1, MOJEK MARIETTA, MICHALSKA MAGDALENA, MALICKA SAMANTA, MAJORCZYK PAULA, LUBIEJEWSKA SYLWIA, DESZCZ ANITA, MAJORCZYK ANNA, TOMCZYK ZUZANNA, PAWLICKA ZUZANNA, KONIECZNA MILENA, KURASIŃSKA ADRIANNA, KURZAWSKA JULIA

OPIEKUN - NOWAK DAWID

 

SP-4 KOŚCIAN:

KOŁACKA ANNA - 6, PŁOTKOWIAK ANITA - 1, GERTIG OLA - 1, REICH OLA - 1, BIAŁOŻYT SONIA - 1, PATELKA PATRYCJA, WOŚ DOMINIKA, JÓZEFOWICZ ANNA, KABAT ALICJA, PASZKOWIAK PAULA, PIOTROWSKA PAULINA, PTAK AGNIESZKA, SIĄKOWSKA AGNIESZKA, PRAŁAT PAULINA

OPIEKUN - WOJTKOWIAK WALDEMAR

 

SP-STARY LUBOSZ:

RUSZKOWSKA KAMILA - 8, STASIAK MAGDA - 2, GÓRNICZAK OLA - 2, CEJZA OLGA, RUSKOWAIK WERONIKA, WOŹNIAK AGATA, SIKORA ROKSANA, WŁODARCZAK PAULINA, PRAŁAT MAŁGORZATA, KOSZAREK PATRYCJA, WOJTYNIAK ALICJA, SZYMAŃSKA HELENA

OPIEKUN - E. DORYNEK

 

ZS-3 KOŚCIAN:

OWCZARCZAK DOMINIKA - 4, MĄDRY ZUZANNA - 3, KACZOR KLAUDIA - 1, KACZMAREK JULIA - 1, MAJCHRZYCKA KLAUDIA - 1, GÓRSKA WIKTORIA, GRZELKA KLAUDIA, EKERT SARA, STACHOWIAK AGATA, CIESIELSKA PATRYCJA, BARTKOWAIK JULIA, JANKOWSKA ANNA

OPIEKUN - STASIŃSKA BEATA

 

SP-RACOT:

JĘDROSZKOWIAK PATRYCJA - 2, JANKOWIAK OLA - 2, SKORUPSKA ANNA, ADAMCZAK MARIA, ANTKOWIAK DOMINIKA, GOLEC SYLWIA, BARTKOWIAK WIKTORIA, STOLPE PAULINA, BUCHERT KLAUDIA, KRYSTEK MARLENA, ADAMCZAK JULIA

OPIEKUN - ŚWIĄTKOWSKI KAROL

 

SP-STARE OBORZYSKA:

ŁĄPIES ADRIANNA - 1, JANKOWSKA KAROLINA, TURKOWIAK OLA, NOWICKA ANNA, NAPIERAŁA OLA, KACZMAREK JULIA, ŻOŁOPA JOWITA, NISZEWICZ LIDIA, CIEŚLIK MARTA

OPIEKUN - SOŁTYSIAK MACIEJ

 

MISTRZOSTWA KOŚCIANA W PIŁCE RĘCZNEJ
KLAS GIMNAZJALNYCH DZIEWCZĄT - 28.11.2010

 

 

TABELA KOŃCOWA:

 1. GIM.4 KOŚCIAN - 4 PKT
 2. GIM.3 KOŚCIAN - 2 PKT
 3. GIM.1 KOŚCIAN - 0 PKT

 

WYNIKI

GIM.1 - GIM.4    1:7

GIM.3 - GIM.4    5:6

GIM.3 - GIM.1    16:3

 

GIM.4:

MIKOŁAJCZAK MARTYNA - 5, PIOTROWSKA MARTYNA - 2, LUCEREK MARTA - 3, NOWAKOWSKA IZA - 2, OWCZARZAK DARIA - 1, KACZMAREK WERONIKA, MICHALAK MICHALINA, ŁUKASZYK PATRYCJA, NOWICKA ESTERA, SPRINGER WIKTORIA, KACZMAREK KLAUDIA, MATYSIAK ANNA, SZUSZKA MARTYNA

OPIEKUN - WOJTKOWIAK WALDEMAR

 

GIM.3

SZNABEL JULIA - 10, MAJEWSKA ANNA - 3, FRĄCKOWIAK ALEKSANDRA - 3, MAĆKOWSKA MARIKA - 2, ŻACZYK JOANNA, ZAJĄC AGNIESZKA, URBANIAK EMILIA, ŻAK ZUZANNA, CHOŁOJ ZUZANNA

OPIEKUN - SOBIECH ALEKSANDRA

 

GIM.1

TRACZYŃSKA ANETA - 2, KOSTAŃSKA SABINA - 1, KUCZMA KATARZYNA - 1, TUREK KATARZYNA, FLAK MARTA, PRZYBYLSKA KLAUDIA, SZCZEPANIAK WERONIKA, TYC WIKTORIA, DYKCIK ALEKSANDRA

OPIEKUN - MAĆKOWSKI RADOSŁAW

 

MISTRZOSTWA KOŚCIANA W PIŁCE RĘCZNEJ
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH - 01.12.2010

CHŁOPCY

TABELA KOŃCOWA:

 1. SP 3 - 4 PKT
 2. SP 4 - 2 PKT
 3. SP 1 - 0 PKT

 

WYNIKI

SP 1 - SP 4           3:16

SP 1 - SP 3           4:28

SP 3 - SP 4           27:8

 

SP-3:

OLEJNIK DANIEL - 15, LANDZWOJCZAK RYSZARD - 15, NAPIERALSKI ERTK - 8, NOWACZYK ADRIAN - 5, GOZDEK MIKOŁAJ - 5, PAWŁOWSKI JAKUB - 4, NOWICKI BARTOSZ - 3, MUSIELAK MARCIN - 1, OLEJNIK MATEUSZ, PRZYBYŁ BARTOSZ, JANKIEWICZ KONRAD, DWORCZAK NIKODEM

OPIEKUN - FRĄCKOWIAK TOMASZ

 

SP-4:

KOZŁOWSKI TOMASZ - 11, GRUPIŃSKI WOJCIECH - 4, OTTO KACPER - 3, NAPIERALSKI KAMIL - 3, PRZYBYŁA ADRIAN - 1, KASPERSKI PATRYK - 1, TEODORCZYK PRZEMYSŁAW - 1, BIAŁAS WALTER, KĄKOLEWSKI JAKUB, KUBIAK MATEUSZ, PELCZYŃSKI BARTOSZ

OPIEKUN - SOŁTYSIAK PIOTR

 

SP-1:

RYBAKOWSKI MICHAŁ - 6, DWORCZAK JĘDRZEJ - 1, CIESIELSKI JĘDRZEJ, FLIGIER FILIP, ŚREDŹ ADAM, KNODA KRYSTIAN, WRÓBEL JAKUB, ŁUKASZYK HUBERT, SZCZEPAŃSKI IGOR, DUDEK FRANCISZEK, GRZYMAŁA STANISŁAW, GRZĄŚLEWICZ JAKUB, FOREMSKI KONRAD, BAJSTOK MATEUSZ

OPIEKUN - MAĆKOWSKI RADOSŁAW

 

04.12.2010 - JUNIORZY MŁODSI - KOŚCIAN

„TĘCZA” KOŚCIAN - START KONIN

29:26 (12:9)

 

„TĘCZA”:

RATAJCZAK KRZYSZTOF - BR

KALISZEWSKI ADAM - 10, SOWA WOJCIECH - 8, STEFAŃSKI ERNEST - 4, SKRZYPCZAK KAJETAN - 2, RZEPKA DAWID - 2, PRZYBYŁA JAKUB - 1, TYLIŃSKI MATEUSZ - 1, JĘDZRZEJCZAK WIESŁAW - 1, NOSKOWIAK WOJCIECH, MISIORNY MACIEJ

 

MISTRZOSTWA POWIATU KOŚCIAŃSKIEGO W PIŁCE RĘCZNEJ
SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

CHŁOPCY    06.12.2010 W KOŚCIANIE

MISTRZEM ZOSTAŁ ZESPÓŁ GIM. 7, A WICEMISTRZEM ZESPÓŁ SZKÓŁ Z JERKI

 

WYNIK MECZU:

SP-4 -ZS JERKA - 20:19 (10:10)

 1. SP-4
 2. ZS JERKA

 

GIM. 4: LINKOWSKI WOJCIECH - 8, WOLIŃSKI ROBERT - 7, SOBIECH JAN - 2, NOWAKOWSKI TYMOTEUSZ - 2, NYCZAK NORBERT, JÓZEFOWICZ PATRYK - 1, POLAK PIOTR, RATAJCZAK DAWID, RUTKOWSKI ADAM, WALCZAK SZYMON, KAMIENIARZ MARCIN, NOWAK MICHAŁ, DOMINIAK JAKUB

OPIEKUN - PAWLAK ZBIGNIEW

 

ZS JERKA: KASPRZAK FILIP - 7, MAJORCZYK MICHAŁ - 6, WALCZAK BŁAŻEJ - 3, MISIORNY MACIEJ - 2, MARCINKOWSKI RAFAŁ - 1, OLEJNICZAK SEBASTIAN, JĘDRZEJCZAK PATRYK, MATYASZCZYK PATRYK, HASIK PAWEŁ, GENDERA DAWID, GÓRNY KRYSTIAN

OPIEKUN - NOWAK DAWID

 

 

 

 

Śmierć po dopalaczach

 

Śledztwo w sprawie śmierci 34-latka, który zmarł kilka tygodni temu po zażyciu dopalaczy zostało umorzone. Ekspertyzy wykazały niezbicie, że jedna z substancji była powodem zatrzymania krążenia i śmierci mężczyzny. Winni nie będą jednak poszukiwani, bo w tamtym czasie dopalacze były w Polsce legalne...

 

Niech ta śmierć będzie przestrogą dla wielu lekkomyślnych młodych i starszych miłośników luźnego życia – czasami to życie kończy się błyskawicznie...

 

 

 

Utrudnienia na drogach

 

Nocne opady śniegu i odwilż spowodowały spore zamieszanie na drogach. Jeśt ślisko i nieprzyjemnie, szczególnie duże pojazdy mają kłopoty z podjazdami na zwniesienia. W tej chwili (g.7:45) ogromny korek utworzył się na krajowej piątce, na obwodnicy Śmigla. Uważajmy - lepiej postać kilkanaście minut, niż wylądować w przydrożnym rowie.

W Kościanie biało, ale wszędzie przejezdnie. Służby zadbały o stan dróg wystarczająco.

 

 

 

Spotkanie z Mikołajem w Śmiglu

 

Stało się już tradycją, że z okazji „Mikołaja” zarządy śmigielskich osiedli wraz z Centrum Kultury w Śmiglu organizują dla dzieci „Spotkanie z Mikołajem”. W tym roku odbyło się ono w niedzielę, 5 grudnia a do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Sportowe „Pegaz”.

Dzieci nie zawiodły i sala widowiskowa szybko zapełniła się po brzegi. Tym razem pracownicy Centrum Kultury postanowili „wziąć sprawy w swoje ręce” i sami zorganizowali teatrzyk lalkowy. Począwszy od scenariusza opartego na bajce Wioletty Piaseckiej pt. „Dwie Małgosie”, po scenografię, kukiełki, oświetlenie – wszystko wykonali sami. Dzięki pomocy stażystek – Karoliny Lemańskiej i Joanny Stam (kukiełki i renifery), Sylwii Kurzawy (głos Mateuszka) oraz Michała Majera (nagranie podkładu), po wielu poprawkach i próbach mogli wreszcie wystawić swoją sztukę przed bardzo wymagającą widownią. W przedstawieniu nie zabrakło świętego Mikołaja, który wjechał na scenę wykonanymi przez siebie saniami. To właśnie on, jako narrator, opowiadał historię przedstawioną przez kukiełki.

Największą radością dla wykonawców była pozytywna i żywiołowa reakcja nieletniej publiczności.

Po przedstawieniu nadszedł czas na konkursy i oczekiwane prezenty. Dzieci rozwiązywały krzyżówki, odpowiadały na pytania ukryte w balonach, rysowały z zamkniętymi oczami. W sali pojawili się pomocnicy Mikołaja w czerwonych czapkach. Ponieważ nie wszyscy mogli wziąć udział w konkursach, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony, dzieci utworzyły „węża” i podchodząc do Mikołaja, odbierały z jego rąk słodycze – czekoladowe gwiazdorki i słodkie paczuszki. Nagród i słodyczy starczyło dla wszystkich o co zadbały Zarządy Osiedli I, II, III i IV oraz Stowarzyszenie Sportowe„Pegaz”.

W przygotowanie teatrzyku pracownicy Centrum włożyli wiele serca i pracy, postanowili więc zaprosić na spektakl również dzieci przedszkolne i szkolne. Łącznie odbyły się jeszcze cztery seanse a spektakl obejrzało ok. 700 dzieci.

GALERIA ZDJĘĆ (fot. M.D.)

 

 

 

 

 

Fatalny przejazd!

 

Jadąc krajową piątką w kierunku (przede wszystkim) na Leszno, przed nowymi światłami wyjazdu z ul. Sierakowskiego w Kościanie, jest były przejazd kolejowy. Przejazd znajduje się w fatalnym stanie! Postawione tam ograniczenie to i tak dopuszczenie zbyt wielkiej prędkości - można urwać zawieszenie. Apelujemy do właściciela drogi o natychmiastową naprawę lub postawienie znaku ograniczenia do 30 km/h lub mniej! Kierowcy - uważajcie - szkoda naszych samochodów!

 

 

 

Nordic walking

 

Informowaliśmy o tym, że w Kościanie powstała grupa nordic walking - zajęcia prowadzi Z. Bernard. Z uwagi na duże mrozy i śnieg zajęcia, a także spootkania ze wszystkimi chętnymi, przesunięte zostały na okres późniejszy. O szczegółach będziemy informować. W razie pytań piszcie na kontakt@smoczyk.net

 

 

 

Utrudnienia na krajowej piątce

 

Na krajowej piątce opady śniegu dały się kierowcom szczególnie we znaki: kilka cięższych samochodów nie mogło podjechać w Czaczu i Poninie, jeden wylądował w rowie, jednemu zamarzły hamulce (przy zjeździe do Śmigla od strony Kościana).

W mieście także ciężko, chociaż dzięki wcześniejszemu, doskonałemu odśnieżeniu dróg komunikacja poranna przebiegała wolno, ale w miarę bezpiecznie. Brawo drogowcy!

 

 

 

Siatkarski weekend w Kościanie – zaproszenie na imprezę

 

W najbliższą sobotę tj. 04.12.10 w hali ZS nr 2 w Kościanie odbędzie się turniej dorosłej młodzieży OLDBOYS CUP 2010. W turnieju mogą brać udział osoby, które przekroczyły 35 lat. Impreza rozpocznie się o godz. 9.00.
Udział potwierdziły 4 zespoły: z Ostrowa, Leszna oraz 2 z Kościana.
Zespoły zagrają systemem "każdy z każdym", do dwóch wygranych setów.
Sponsorami imprezy są: Firma WAMI, AFT i COCCODRILLO.

 

Patronat medialny: LOKALNA.Kościan oraz  Portal Serwis Informacyjny SMOCZYK.NET.

Sztab organizacyjny: Krzysztof Sikora, Adam Cichocki i Zbigniew Bernard zapraszają wszystkich sympatyków siatkówki i miłośników dobrej zabawy!

 

 

 

MISTRZOSTWA KOŚCIANA W PIŁCE RĘCZNEJ KLAS GIMNAZJALNYCH-23.11.2010

 

 

 

 


 

 

 

Końcowa Tabela: CHŁOPCY

1.GIM.Nr.-4-4 pkt.

2.GIM.Nr.-3-3 pkt.

3.GIM.Nr.-2-3 pkt.

3.GIM.Nr.-1-2 pkt.

 

GIM.Nr.-3-GIM.Nr.-1-14-14

GIM.Nr.-2-GIM.Nr.-4-14:8

GIM.Nr.-4-GIM.Nr.-1-16:15

GIM.Nr.-3-GIM.Nr.-2-18:9

GIM.Nr.-1-GIM.Nr.-2-12-12

GIM.Nr.-3-GIM.Nr.-4-16:20

 

gimnazjum nr.4: NYCZAK NORBERT-BR, DOMINIAK JAKUB-BR, LINKOWSKI WOJCIEWCH-21, JÓZEFOWICZ PATRYK-9, WOLIŃSKI ROBERT-4, NOWAKOWSKI TYMOTEUSZ-3, SOBIECH JAN-3, POLAK PIOTR-3, RUTKOWSKI ADAM-1, RATAJCZAK DAWID, BORKOWSKI KAMIL, MAMIENIARZ MARCIN, NOWAK MICHAŁ, KUBIAK MACIEJ

opiekun: PAWLAK ZBIGNIEW

 

gimnazjum Nr.3: ANDRZEJCZAK JAKUB-BR, KAŹMIERCZAK PATRYK-19, KACZOR MATEUSZ-11, ŚROM DOMINIK-8, SIKORA PIOTR-4, DOMINIAK WOJCIECH-4, NOSKOWIAK WOJCIECH-2, ŚROM NORBERT, PAWŁOWSKI ALEKSANDER, DUDA MATEUSZ

opiekun: MAJCHRZAK TOMASZ

 

gimnazjuz Nr.2: DOLATA MICHAŁ, KOLAŃCZYK ŁUKASZ-BR, TOMASZYK ŁUKASZ-8, ORLIK JAKUB-7, GOMERA DAWID-6, WOLNY BARTOSZ-5, STELMASZYK TOMASZ-4, KASPRZAK ARTUR-2, LIPOWICZ WIKTOR-2, KRETCHMER DANIEL-1, WAWRZYNIAK DAWID

opiekun: SZATKOWSKI RAFAŁ

 

gimnazjum Nr.1: GABLER PATRYK-BR, KOSTAŃSKI ROBERT-29,, SMOK PATRYK-6, WALENCIAK SZYMON-3, LISIAK MICHAŁ-2, NOWACKI MIKOŁAJ-1, RERAK JAKUB, JANKOWIAK ADAM, SOŁTYSIAK ADAM, PELCZYŃSKI MIKOŁAJ

opiekun: MAĆKOWSKI RADOSŁAW

 

24.11.2010-KOŚCIAN- DZIECI

„TĘCZA” KOŚCIAN- SPARTANIE JERKA

23:14 (11:10)

 

„TĘCZA”-WŁODARCZAK MATEUSZ, JÓZEFOWSKI MIKOŁAJ-BR, GOZDEK MIKOŁAJ-5, PAWŁOWSKI JAKUB-4, NOWACZYK ADRIAN-4, OLEJNIK DANIEL-4, NAPIERALSKI ERYK-3, LANDZWOJCZAK RYSZARD-3, NOWICKI BARTOSZ, PRZYBYŁ BARTOSZ, MUSIELAK MARCIN, FOREMSKI KONRAD, GRZĄŚLEWICZ JAKUB, OLEJNIK MATEUSZ, JANKIEWICZ KONRAD, GRZYMAŁA STANISŁAW

 

SPARTANIE JERKA: NOWAK ADRIAN-BR, MEJZA MATEUSZ-8, ZAJCHERT ERYK-6, GLUMIŃSKI MAKS, GŁÓD PIOTR, KULIG KRZYSZTOF, RUMIŃSKI ALEKS, KULIG PAWEŁ, GOCHORA DOMINIK, WŁODARCZAK MATEUSZ

 

25.11.2010 KOŚCIAN-MŁODZICY

„TĘCZA”KOŚCIAN- MUKS KOŹMIN WLKP.

37:26 (23:12)

 

„TĘCZA”: DOLATA MICHAŁ, ŁADACZ PRZEMYSŁAW-BR, SIKORA PIOTR-10, ŻUREK ADAM-6, KACZOR MATEUSZ-6, PAWŁOWSKI ALEKSANDER-6, STELMASZYK TOMASZ-4, LINKE PAWEŁ-2, WOLNY BARTOSZ-1, LINKOWSKI JAN-1, DOMINIAK WOJCIECH-1, JANOKOWSKI WOJCIECH, DUDA MATEUSZ

 

27.11.2010 KOŹMIN WLKP.- JUNIORZY

MUKS KOŹMIN- „TĘCZA” KOŚCIAN

17:25 (10:10)

 

„TĘCZA”- RATAJCZAK KRZYSZTOF-BR, KALISZEWSKI ADAM-12, TŁUMSKI MATEUSZ-5, SKRZYPCZAK KAJETAN-4, MOSKOWIAK WOJCIECH-1, RZEPKA DAWID-1, JĘDRZEJCZAK WIESŁAW-1, PRZYBYŁA JAKUB-1, LINKOWSKI WOJCIECH.

 

27.11.2010- KALISZ- JUNIORZY

KPR SZCYPIORNO KALISZ-„TĘCZA” KOŚCIAN

33:23 (14:13)

 

„TĘCZA”: OMAR AMIRJAM, KOZAMECKI PRZEMYSŁAW, DOMINICZAK MICHAŁ-BR, PRZYBYŁEK HUBERT-7, GIEMZA SEBASTIAN-5, MISIORNY WOJCIECH-4, CHĘCIŃSKI DAWID-3 KAĆKOWIAK NIKODEM-2, MARUMA PIOTR-2

 

 

 

 

Wysoki poziom wód gruntowych

 

W wyniku utrzymującego się wysokiego stanu wód gruntowych w wielu miejscach na terenie miasta Kościana oraz okolicy dochodzi do podtopień piwnic i garaży. Często nie wytrzymują uszczelki starszych instalacji w częściach poniżej stanu wody. Miejmy nadzieję, że wkrótce woda odpłynie i będzie możliwość osuszenia tych miejsc.

 

 

 

Prąd, ekologia i biznes, czyli ciemna wioska

 

Właśnie dosmażała się jajecznica. Miałem taką ochotę już zjeść śniadanko – leciutkie, z sokiem pomarańczowym, chlebek z geesu mmmm, pychotki. Już dejmowałem patelnię z płyty, a tu łup! Wszystko zgasło. Cóż, czasami człowiek coś nagrzebie strasznie i korki padają. Idę i patrzę – wszystko w porządku. Jak awaria, to awaria… Pomyślałem, że w czasie, kiedy nie ma tego prądu, pójdę do sklepu. Przy okazji zobaczę, czy to tylko u mnie, czy może coś poważniejszego. W drodze do sklepu, na bramie u sąsiadów, w miejscu ogłoszeń naszej wioski, kartka, a tam jak wół stoi napisane, że wyłączenie jest planowane, od siódmej do po czwartej, dziś i jutro. Zakląłem okrutnie – dziś poniedziałek, w sobotę tej kartki jeszcze nie było! I jak tu biznes robić? Wszystko mam w biurze ekologiczne, na prąd, ach i och, a tu taka wpadka. Tylko czy moja? Jeśli wyłączenie było planowane, to dlaczego moja kochana, wioskowa władza powiedziała mi o tym na dzień przed terminem? Sołtys sam nie wiedział? Może to była tylko jego dobra wola, a obowiązku takiego nie ma wcale? Nie wiem, przy okazji spytam prawnika, no a co z zakładem energetycznym? Ma obowiązek poinformować i pewnie to zrobił, ALE GDZIE, do diaska?! Nie muszę kupować wszystkich gazet, bo może coś napiszą, sam zresztą prowadzę lokalną gazetę, więc może ktoś zadzwoniłby do mnie, do redakcji i poprosił o poinformowanie ludzi? Co z innymi mediami? Przecież lokalny portal z serwisem informacyjnym, smoczyk.net, powinien być chyba jako jeden z pierwszych poinformowany, aby wszyscy lokalni internauci mogli się z tym zapoznać…

 

Na absurdach nas otaczających można pewnie niejedną pracę doktorską napisać…

Trudno, dziś i jutro urlop. Dobrze, że laptop na baterii pracuje, choć nie za długo…

 

 

 

 

 

 

Ze świata śiatkówki

 

W najbliższą sobotę zawodniczki UKZPS COCCODRILLO Kościan reprezentujące Klub w rozgrywkach III Ligi Siatkówki Kobiet
seria A wyjeżdzają na ostatni mecz I rundy do Szamotuł.
Przeciwnikiem Kościanianki będzie miejscowy UKS Szamotulanin Zespół z Kościana nie powinien mieć problemów z zainkasowaniem 3pkt z przedostatnim zespołem z tabeli III Ligi, a każdy inny wynik byłby wielką niespodzianką.

Dzień później sprawdzianowi poddane zostaną Kadetki UKŻPS COCCODRILLO Kościan
W niedzielę 28.11 jak zwykle w hali Zespołu Szkół nr 2 w Kościanie o
godz.12.00 Krokodyle gościć będą zespół z PTPS Piła.
Przed gospodyniami zatem spore wyzwanie, a my liczymy na dobrą postawę kościanianek.
Wszystkich symaptyków siatkówki zaapraszam Adam Cichocki

 

 

 

Flash mob wg Projekt: Polska w Kościanie - w relacji Roberta Sekuły

 

W sobotę 20 listopada 2010 roku około godziny 16.00 na kościańskim rynku odbyła się akcja Flash mob - flaga Polski. Flash mob (ang. dosł. błyskawiczny tłum) - określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia. Akcja została przeprowadzona z okazji 20-lecia wyborów samorządowych w Polsce. Zaangażowało się w nią kilkunastu młodych mieszkańców Kościana i okolic, którzy chcieli wyrazić swoją aprobatę dla demokracji w Polsce, oraz przekonać Polaków, że warto pójść do urn i oddać swój głos. Każdy przyniósł ze sobą dwie kartki papieru w kolorze czerwonym i białym, które trzymając w grupie utworzyły m.in. flagę Polski i symboliczną dwudziestkę. Organizatorem akcji był Projekt: Polska w Kościanie. Wszyscy uczestnicy bawili się bardzo dobrze.

 

 

Fot. Zosia Kwiatkowska

 

 

 

Zaproszenie na zawody

 

Wszystkich sympatyków siatkówki zapraszamy
na spotkanie w ramach rogrywek Wielkopolskiej Ligi Kadetek.
W najbliższą niedzielę młodzieżówka z UKŻPS COCCODRILLO Kościan gościć będzie nie byle jaką firmę bo zespół PTPS Piła. Mamy nadzieje zatem na duże emocje i sporą dawkę dobrej siatkówki.
28.11.10 godz.12.00 hala ZS nr w Kościanie
Zapraszam - Adam Cichocki

 

 

 

Tonący uratowany!

 

62-latek tracił już zapewne nadzieję, że ktoś go uratuje po tym, jak wpadł do Obry. Jego wołanie na całe szczęście usłyszało dziecko i powiadomiło swojego ojca, który zadzwonił po strażaków. Ci pieszo, bo tak szybciej, udali się na ratunek. Jeden ze strażakó, asekurowany przez kolegę, wszedł po tonącego i uratował go. Dzięki szybkiej akcji i transporcie do szpiatala mężczyzna uszedł z życiem.

 

 

 

Andrzejki w Starym Bojanowie

 

Andrzejki to doskonała okazja do tego, by zorganizować ostatnią, huczną zabawę przed zbliżającym się adwentem. Na sali wiejskiej w Starym Bojanowie odbyła się zabawa andrzejkowa, której głównym organizatorem była Rada Rodziców dzieci przedszkolnych. Rada składa podziękowania za wkład w przygotowania do imprezy Rodzicom wszystkich przedszkolaków i zerówkowiczów. Dużej pomocy udzieliły również osoby prywatne i firmy, dzięki którym można było zakupić zabawki wspierające edukację naszych pociech. O muzykę i wspaniały klimat zatroszczyła się Grupa Muzyczna FLASH. Przy okazji organizowania takich imprez rodzice mają okazję lepszego poznania się, zintegrowania i oczywiście dobrej zabawy, czego życzymy wszystkim nie tylko przy okazji andrzejkowych szaleństw.

 

 

 

I po wyborach - M. Jurga górą

64,55% głosów zdobył Michał Jurga, dotychczas urzędujący Burmistrz Miasta Kościana w wyborach samorządowych, które odbyły się w ostatnią niedzielę.  Drugie i trzecie miejsce, wynikiem niewiele różniącym się od siebie, zdobyli Dorota Kinal i Karol Pawlak. W dalszej kolejności kościaniacy głosowali na Bronisława Frąckowiaka i Mirosława Woźniaka.
Kredyt zaufania każdego z dwóch na trzech głosujących pozwoli
z pewnością nowemu-staremu burmistrzowi na dokończenie rozpoczętych inwestycji i planów, a także na wskazanie i realizację nowych zamierzeń. Gratulujemy, Panie Michale!

 

 

 

PECHOWY START SIATKAREK (Śmigiel)     

 

 Kolejny dobry występ zaliczyły siatkarki UKS „VOLLEYBALL” Śmigiel. W dniach 11-12 listopada uczestniczyły w XX Turnieju Minisiatkówki z Okazji Święta Niepodległości w Środzie Wlkp. w turnieju uczestniczyły 3 zespoły ze Śmigla. I zespół w składzie Julia Apolinarska, Maria Stenzel, Daniela Kiełczewska i Magdalena Maćkowska zajął  IV miejsce, II zespół w składzie Stachowiak Roksana, Targosz Natalia, Bergman Jagoda, Szlachetka Sara zajął XI miejsce, a III zespół w składzie Frąckowiak Jagoda, Górna Monika, Hartlieb Aleksandra oraz Toś Paulina zajął XX miejsce. W turnieju startowały 24 drużyny z całej Polski m.in. Kalisz, Września, Tomaszów Mazowiecki, Międzyborów czy Braniewo. Pechowy okazał się występ I zespołu. Bardzo zacięty pojedynek z zespołem LTS Legionovia okazał się decydujący o końcowej klasyfikacji w turnieju. Ostatnia akcja w meczu już po końcowym gwizdku sędziego (grano na czas po 8 min.) zadecydowała o przegranej 11-12. Zespół z Legionowa wygrał cały turniej. O 3 miejscu decydował stosunek małych punktów, który lepszy miał zespół z Braniewa o 0,05 pkt. Pocieszeniem pozostał fakt, że nasz zespół został najwyżej sklasyfikowany z zespołów z Wielkopolski.
Dobry występ zaliczyły wszystkie trzy zespoły. R.Primel

 

 

 

Zaproszenie na siatkówkę

 

W najbliższy weekend swój kolejny sprawdzian zaliczy najmłodszy zespół COCCODRILLO Kościan.
Przez dwa dni w nowej hali Gimnazjum w Borowie rywalizować będą z zespołami z Tarnowa Podgórnego, Śmigla, Mosiny, Oborzysk i Borowa. Jest to kolejny turniej z cyklu \"małej ligi\" którego organizatorem jest tym razem UKS Sportowiec Borowo oraz Gimnazjum w Borowie. Turniej połączony jest z warsztatami dla wszystkich młodych zawodniczek. Na zakończenie dziewczęta zjadą do Kościana aby dopingować nasze seniorki w meczu z MKS MOS Turek. Zapraszamy w imieniu organizatorów mieszkańców Czempinia i okolic.

 

 

 

Pięciu sprawiedliwych

 

No i stało się – na zaproszenie (być może) przyszłego Szeryfa stawili się wszyscy jego konkurenci. Piszę w rodzaju męskim, chociaż była wśród nich jedna squo. Usiedli po jednej stronie barykady, po drugiej zasiadł tłum przyjaznych i jednocześnie wrogich Indian z plemienia Kościan. Kiedy szamani rozpoczęli dyskusję wydawało się, że duchy przodków omamiły kandydatów. Jedni gadali mądrze, inny jeszcze bardziej. Znaczy się tak im się wydawało. Tłum Indian wykazał dużą cierpliwość, jednak czara się przelała, tytoń w fajce pokoju skończył, a szamani zrobili sobie przerwę i nastąpił atak. Bezpardonowo zaatakowano obecnego Szeryfa, który przez skromność nie zaprzeczał, podobnie jak inni nie utożsamiali się z tym gradem strzał i pomyj. Szamani skulili się odrobinę – zapewne nie skończyli jeszcze ustawowej przerwy w pracy. Szeryf i kandydaci musieli w zasadzie uciekać mentalnie.

Zdania Indian są podzielone, jak całe Miasteczko. Szeryf Naczelny emanuje spokojem, kontrkandydaci także (skąd im się to bierze?). Wynik pojedynku w samo południe, w niedzielę 21. listopada pozostaje w dalszym ciągu niewiadomy... Czy ty, Indianinie z plemienia kościańskiego, natchnięty dobrym duchem demokracji i otumaniony wizjami Kandydatów – Kowbojów/Kowbojek (równouprawnienie!), wiesz już, kto powinien zająć Wigwam Centralny?

 

 

 

 

Koniec z dymkiem?

 

Od dziś, tj. 15.11.2010, obowiązuje prawo zabraniające palenia tytoniu w przestrzeni publicznej. O ile zakaz palenia na przystanku, w szkole czy szpitalu nie budzi większych oporów, o tyle brak możliwości wydzielenia miejsc dla palących w "knajpach" powoduje duże obruszenie, żeby nie powiedzieć ruszenie (pospolite palaczy). Czy to już ingerencja w dobra konstytucyjne obywatela? Dobrze (dla przeciwników), że na razie nie przewidziano kar za naruszanie tego prawa. Odpowiednie przepisy wejdą w życie dopiero za jakiś czas.

 

 

 

 

 

Siatkówka - startują rozgrywki juniorek 
Adam Cichocki

 

W najbliższą niedzielę 14.11 swoje rozgrywki rozpoczną siatkarskie juniorki. Zawodniczki z UKŻPS \"COCCODRILLO\" Kościan zmierzą się ze swoimi rówieśniczkami z Wrześni oraz Konina. Gospodarzem turnieju grupy C  jest zespół z Wrześni. O wynikach poinformujemy. Szczegóły jak zwykle na stronie ukzps@o2.pl

 

 

Tęcza Kościan (seniorzy) wygrywa z BT Krokus Bystrzyca Kłodzka 26-22

Do przerwy 9-13 dla gości. Pierwszą połowę zagraliśmy - delikatnie mówiąc  - nie najlepiej, stracilismy mnóstwo piłek przez własne błędy, głównie przy dograniach na koło, jak również mieliśmy problemy w grze obronnej. Przeciwnik skutecznie wykorzystywał błędy i zdobywał bramki z kontry. W drugiej połowie poprawiliśmy grę w obronie  i w 37 minucie doprowadziliśmy do remisu 13-13. Tęcza przejęła inicjatywę na boisku i stopniowo powiększała przewagę i kontrolowała końcówkę meczu. Bramki zdobywali: Nowak D.- 8, Wujec A.-6, Stelmasik P.-5, Sobkowiak K -4, Giemza S. -1, Bąkowski M. -1 i Florkowski M. -1

 

 

 

Siatkarki Coccodrillo grają na wyjeździe

 

06.11.10 rozegranie zostany kolejny mecz rozgrywek III Ligi Siatkówki Kobiet.
W meczu wyjazdowym nasze zawodniczki o godz. 17.00 czeka starcie w Złotowie z miejscową Spartą.
Miejmy nadzieje że daleki wyjazd zakończy się wygraną Coccodrillo tak potrzebną zespołowi.
Info i zdjęcia na www.ukzps.pl

 

 

 

 

Zawody sportowe - utrudnienia w mieście

 

Oto informacja - apel Mateusza Marszewskiego z kościańskiej Policji:

 

"W najbliższy weekend w Kościanie odbędą się kolejno dwie imprezy sportowo –rekreacyjne: Święto Biegania z Coccodrillo oraz VI Międzynarodowy Półmaraton  im. dr. Henryka Florkowskiego. Publikujemy  mapkę z trasą półmaratonu  jak zawsze apelując o stosowanie się do tymczasowych oznaczeń i sygnałów służb zabezpieczających zawody.

Półmaraton odbędzie się w niedzielę, 7 listopada (start o godz. 13). Dzień wcześniej młodzież z powiatu kościańskiego weźmie udział w Święcie Biegania z Coccodrillo (biegi na kilku dystansach, start o 14). Zmotoryzowanym, którzy zamierzają, przemieszczać w powyższych terminach  przez centrum miasta radzimy zastanowić się nad alternatywnymi szlakami komunikacyjnymi (obrzeża miasta). W te popołudnia, warto w ogóle zastanowić się nad koniecznością używania pojazdów „na przejażdżki” do centrum. Nad bezpieczeństwem imprez czuwać  będzie 80 przedstawicieli służb porządkowych, w tym 35 policjantów."

 

TRASA PÓŁMARATONU

 

 

 

 

Sezon rozpoczęty

 

Rozpoczął się sezon na... pasowania na przedszkolaka! W całym powiecie, zarówno przedszkola państwowe, jak i prywatne, organizują akcje "formalnego" przyjmowania maluchów w poczet Braci Przedszkolnej. My byliśmy także na takim pasowaniu, a do obejrzenia zdjęć zapraszamy w sobotę, do zakładki KOLLTURA.

 

 

 

Zastrzeżenia związane z planami tuneli

 

Reporterzy naszego Portalu dotarli do informacji, które w trochę innym świetle stawiają plany budowy tuneli zwanych fachowo wiaduktami kolejowymi, mających ułatwić komunikację w Kościanie (chodzi o przejazdy pod linią kolejową). W niektórych miejscach zawiązały się grupy społeczne twierdzące, że nikt nie słucha ich argumentów związanych ze ... stratami, jakie mogą spowodować te inwestycje w lokalnej infrastrukturze ulic i budynków. Prowadzona jest już korespondencja na ten temat. Szczegóły i efekty tych starań przedstawimy w kolejnych wydaniach Lokalnej.Kościan i tutaj, na Portalu.

 

 

 

Mój nauczyciel

 

1.11.2010

 

Kiedy kończyłem moją podstawówkę, nie miałem pojęcia, który z naszych nauczycieli jest komunistą, który należy do partii (wtedy jedynej i słusznej), który jest bezpartyjny, a który dzielnie walczy w podziemiu. Dla mnie każdy nauczyciel był... moim nauczycielem. Oczywiście jednych lubiło się bardziej, innych mniej. Ale byli nasi. Czy lubiłeś, czy nie, każdy otoczony był szacunkiem. Pan od rosyjskiego przychodził na zajęcia ubrany w garnitur, krawat, białą koszulę. Zawsze pachniał, był uśmiechnięty i mówił ciekawe rzeczy. Z pani od historii trochę się śmialiśmy - była potężną kobietą niewielkiego wzrostu. Byliśmy za głupi (za młodzi?), aby wiedzieć, ile miłości przelewała ta samotna kobieta na nas - urwisów, łobuzów, wywijasów. Kochała też te nasze dowcipy. Szkoda, że nikt nie zauważył wtedy, ile ta kobieta wiedziała z historii...

Z naszego matematyka kpiliśmy okrutnie, ale Edek się nie gniewał. Czasami nas wyzywał (kiedy włożyliśmy mu kartofla w rurę wydechową jego Syrenki), ale potrafił na lekcję matmy przynieść skrzypce i grać. Kiedy spotkaliśmy się po 19 latach od ukończenia podstawówki, z łezką w oku przyznał, że czuł się zawsze akceptowany, a łobuzerstwo naszej klasy traktował z przymrużeniem oka - wiedział, że dzieciaki tak mają i głęboko, w sercu, lubią go zwyczajnie. Był też pan od fizyki. Spokojny i wyważony, bardzo inteligentny. Miał ogromną wiedzę  i tą fachową, i tą ludzką. Trochę się go baliśmy, bo był bardzo konsekwentny - nikomu nie odpuścił. Ale jego podstawową cechą było to, że był sprawiedliwy! Zwyczajnie, po ludzku sprawiedliwy. Kiedy należało się komuś zmycie głowy, czynił to bez względu na „układy”, czyli to, kto kim był lub jakie miał wcześniej oceny, kiedy pochwała - chwalił głośno! I za to go kochaliśmy. Pan Kubicki odszedł od nas niedawno. Tak przeraźliwie niedawno... Ale kochamy go dalej, tylko trochę inaczej. Staramy się być podobnymi wzorami dla naszych dzieci.

Dzisiejsi nauczyciele są inni. Niektórzy tacy sami, ale inni. Zmieniły się też czasy, zmieniły obyczaje, zmieniła młodzież. Nie wiem, czy jest lepsza czy gorsza od nas - pewnie ma, jak każde pokolenie, swoje za uszami i swoje wspaniałe dni chwały...

 

 

 

Zmiana czasu (30./31.10.2010)

 

Jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś - cofnij zegar o godzinę! Skończył się czas letni, oszczędzający (podobno) pieniądze i światło dzienne, i wracamy do naszego zwykłego czasu. Spałeś godzinę dłużej - dalej za mało? Pomyśl, jak to inaczej zmienić - zegara o kolejną godzinę już nie cofniesz!

 

 

 

 

Zaproszenie na mecz siatkówki!

 

W najbliższą sobotę na hali kościańskiej "Dwójki" rozegranie zostanie mecz IV kolejki III Ligi Siatkówki Kobiet seria A. Gospodarz zespół UKŻPS COCCODRILLO Kościan gościć będzie zespół LUKS Orkan Września.
Obydwa zespoły uzbierały dotychczas jednakową liczbę punktów.
Bezpośredni pojedynek zadecyduje zatem o układzie w górnej części tabeli.
Wszystkich sympatyków siatkówki zapraszamy w sobotę 30.10.10
do hali Zespołu Szkół nr 2  w Kościanie os. Piastowskie 47
Rozpoczęcie o godz.17.00.

 

 

 

F

 

OGŁOSZENIE WYBORCZE:


 

 

 

 

Kościaniak wicemistrzem powiatu Rawickiego!

 

Robert Sekuła został WICEMISTRZEM Powiatu Rawickiego w strzelaniu z karabinu pneumatycznego 10 m kpn 20. To świetny wynik – przegrana z „profesjonalistką”, Barbarą Owczarzak, strzelającą na poziomie kadry narodowej, to zaszczyt! Kościaniacy byli tego dnia świetnie dysponowani – trzecie miejsce wynikiem niewiele ustępującym wicemistrzowi zajął Robert Bartkowiak, a szóste nowy zawodnik Sekcji Strzeleckiej przy kościańskim Bractwie Kurkowym – Adam Jakubowski. W pistolecie pneumatycznym 10 m ppn 20 Marysia Sołtysiak zajęła dobre, choć trochę nieszczęśliwe czwarte miejsce. Instruktorem sekcji pracującym indywidualnie z zawodnikami jest instruktor strzelectwa sportowego Jarosław Smoczyk.
Na zdjęciu widać także sędziego kl. II, Bogdana Grygiera, który wspólnie z J.Smoczykiem pełnili funkcje sędziów stanowiskowych. Sedzią głównym zawodów był Ryszard Kapłon, sędzia klasy państwowej.

 

 

 

 

Dobrym firmom udaje się uniknąć niebezpieczeństw kryzysu

Nawet w czasie gorszej koniunktury w gospodarce można być w pełni wiarygodną firmą i mieć świetne wyniki. Nagradzamy takie właśnie firmy w rankingu Skrzydła Biznesu, skierowanym dla firm sektora MSP - powiedział Krzysztof Bień, zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej na gali Skrzydeł Biznesu w Poznaniu. Także i kościańskie firmy uczestniczyły w tym forum. Nasz redaktor naczelny (Portalu oraz gazety Lokalna.Kościan) miał sposobność poinformować Pana Redaktora o naszych inicjatywach w mieście. "Kościan to bardzo prężnie działające miasto" - powiedział Krzysztof Bień w podsumowaniu rozmowy.

Niestety, w rankingu najlepszych nie znalazła się żadna firma z Kościana.

 

(iw)

 

 

 

Moc drewnianych klocków

Olga Kotowska-Mańkowska

 

Drewniane klocki - kto by o tym pomyślał w dzisiejszej dobie XXI wieku, to przecież cofanie się do średniowiecza. Otóż nie! Klocki te mają magiczną moc. Ubogie w wyglądzie niczym Kopciuszek, ale jakie wartościowe w swej prostocie. Rozwijają znajomość kształtów i kolorów, dają pole do popisu twórczym konstrukcjom dzieci.  Stworzone, by jednocześnie bawić i rozwijać dziecko. Co bardzo ważne - zawierają w swej prostocie również bezpieczeństwo, nie sposób je włożyć do ust. Klocki nieznające granic, można z nich budować dosłownie wszystko. Bez wahania można je zaliczyć do zabawek edukacyjnych. Przemyślmy więc nasz każdy zakup zabawki dla dziecka. Może warto spróbować i zamiast kolejnej różowej plastik-lali czy auta na baterie kupić po prostu drewniane „kopciuszkowe” klocki i przekonać się o ich magicznej mocy!

 

Pozdrawiam!

 

 

 

Fordem na drzewo

 

15.10. br. Stare przysłowie mówi: piłeś - nie jedź. Nie posłuchał tego 26 latek z ponad promilem alkoholu (1,3) we krwi i przy wyprzedzaniu nie opanował Forda, wpadając na drzewo.
Proponujemy dołożenie piratowi na podwójnym gazie mandatu za niszczenie roślinności oraz wszystkich innych możiwych sankcji prawnych. Opowiadamy się za wyeliminowaniem głupoty, jaką jest jazda po pijaku! Dobrze, że tym razem obeszło się bez ofiar śmiertelnych, chociaż kierowca i pasażer uczestniczącego w tym wypadku drugiego pojazdu trafili do szpitala..

 

 

 

Dziś Dzień Nauczyciela

 

Z okazji Dnia Nauczyciela Redakcja Lokalnej.Kościan oraz Portalu SMOCZYK.NET składa najserdeczniejsze życzenia - udanej pracy z młodzieżą, jak najmniejszej ilości problemów wychowawczych i pedagogicznych oraz realizacji własnych ambicji i planów związanych ze społecznie ważną postacią Nauczyciela. Wszystkiego Dobrego!

 

 

 

Czy wiesz że...

 

SASKIA to imię żeńskie. Chyba najbardziej znaną Saskią była ukochana i wielokrotnie portretowana żona Rembrandta. Pochodzenie i etymologia tego słowa nie są pewne. Z niemieckiego jest to kobieta narodowości saskiej, czyli Saksonka. Imieniny obchodzi 3. marca, 21. kwietnia, 3.maja,25. czerwca, 10. lipca i 7. listopada. Saskia Bartusiak to znana, niemiecka piłkarka nożna. Może ktoś zna jakąś dziewczynkę o takim imieniu w swojej okolicy? Piszcie do redakcji.

Nam Saskia kojarzy się w Kościanie jednoznacznie pozytywnie z pewnym lokalem... Pozdrowienia!

 

 

 

 

NORDIC WALKING Z INSTRUKTOREM W KOŚCIANIE


Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe Ziemi Kościańskiej zaprasza na nordic walking, czyli „chodzenie z kijkami”. Planujemy, że w każdy piątek o godzinie 18.00 (jedynie skrajnie niekorzystna pogoda może stać się przyczyną odwołania) będziemy spotykać się w parku za Kościańskim Ośrodkiem Kultury, aby pod okiem instruktora wyruszać na około godzinny spacer. Zajęcia są bezpłatne dla uczestników. Zapraszamy wszystkich chętnych, w każdym wieku.

 

Pierwsze spotkanie 22 października (kolejne o 16.30) park KOK-u, a w programie:

 

1. Część merytoryczna:
-krótka historia nordic walking
-rozwój  NW w Polsce i na świecie
-omówienie sprzętu - porady
-zalety zdrowotne płynące z uprawiania NW
-omówienie techniki marszu
2. Część ruchowa:
- wspólna rozgrzewka
- pokaz prawidłowej techniki marszu stylem NW
- nauka techniki NW
- wymarsz w teren
- ćwiczenia z wykorzystaniem kijków (w terenie)
- ćwiczenia w marszu
- ćwiczenia rozciągające na zakończenie


Łączny czas spotkania około 2 godzin. Zajęcia poprowadzi zaproszony instruktor z Leszna. Czekamy na Was.

 

(ZB)

 

 

BOCK Rawicz zaprasza na zawody strzeleckie

 

Prężnie działający pod wodzą prezesa Ryszarda Kapłona klub sportowy BOCK Rawicz organizuje przy aktywnym współudziale Starosty Powiatu Rawickiego kolejne już na skalę okręgową zawody strzeleckie dla dzieci i młodzieży w wieku od 13 do 20 lat. Kościan reprezentować będą jak zwykle zawodnicy Sekcji Strzeleckiej przy KBS w Kościanie. Szczegółowy regulamin oraz zaproszenie znajdują się w dokumentach PDF poniżej.

 

Zaproszenie   Regulamin

 

Zawody gromadzą młodzież wpisaną wcześniej na listę startową klubu. Wszyscy chętni, którzy nie są członkami Sekcji Strzeleckiej lub klubu biorącego udział w zawodach mogą zgłosić się do instruktora w Sekcji przy KBS, Jarosława Smoczyka, 601 64 43 43, i dopisać się do listy startowej bez konieczności wstępowania do sekcji. Umożliwi to udział w zawodach. Zgodnie z regulaminem uczestnicy dojeżdżają na własny koszt, a startowe wynosi 10 zł/osobę/konkurencję.

 

Patronat medialny: SMOCZYK.NET

 

 

 

 

 

Myjnia na Łąkowej przy stacji otwarta!

 

Po długim czasie niebytu wraca do branży usługowej myjnia na stacji benzynowej przy ul. Łąkowej. Zepsuty automat zniknął, a pojawił się tam młody przedsiębiorca - Miłosz Gałecki. Myjnia świadczy usługi mycia ręcznego, a także czyszczenia samochodów wewnątrz. Serdecznie zapraszamy w imieniu p. Gałeckiego!

 

 

 

 

TIR na rondzie w Kiełczewie

 

12.10.2010. Dzisiaj, wcześnie rano, samochód ciężarowy, jadący od Poznania krajową piątką w kierunku na Leszno wjechał na rondo w Kiełczewie. Dosłownie. Kierowcy nic się nie stało. Przyczyną tego zdarzenia mogła być gęsta mgła, która utrzymywała się w okolicach Kościana. Utrudnienia nie są duże, jednak po wkroczeniu ciężkiego sprzętu można się spodziewać kilkudziesięciu minut przerwy na przymusowy postój.

 

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

(inf. TACHO, fot. J.Smoczyk)

 

 

 

 

Uwaga na rowerzystów

 

Wspaniała, jesienna pogoda skłania wielu cyklistów do poruszania się po mieście swoimi rowerami. Trzeba jednak pamiętać, że słońce jest już nisko i mocno oślepia. Kierowcy powinni zwrócić większą uwagę i śzdjąć nogę z gazu, zachowując szczególną uwagę, a rowerzyści powinni pamiętać, że kierowca nie w każdej sytuacji może ich dobrze zobaczyć i ocenić odległość. W piątek, w Kościanie, ktoś kogoś nie zauważył... Skończyło się tylko na utykaniu na jedną nogę  rowerzysty i doraźnej pomocy karetki.

 

(iw)

 

 

W Alejach juz normalnie

 

Al. Kościuszki otwarte dla ruchu w obydwie strony. Podobnie most - skończony remont, przynajmniej w aspekcie kłopotów komunikacyjnych. Większość korków rozładowało się. Wzmożony ruch odnotowano jedynie na rynku - pojawiły się większe niż zwykle kłopoty z zaparkowaniem. Poza tym ładnie, jasno i równo. Szkoda tylko, że jeden ze znaków przejścia dla pieszych nie jest zbyt widoczny w konarach drzew. Prosimy o odpowiednie ich przycięcie.

 

 

 

 

Nie ma prądu!

 

Cała ulica po stronie deptaka (Polonia, Kandulski) aż po Rynek pozbawiona jest od rana prądu. Informacje na drzwiach wielu sklepów i punktów usługowych wskazują godz. 16:00 jak prawdopodobną godzinę otwarcia. Tak więc w ani kawy się nie napijemy, ani w banku nic nie załatwimy (włącznie z bankomatem). Dobrze, że sklep z zegarkami jest otwarty - kto jeszcze nie ma, może się zaopatrzyć, aby nie przepasować nowej godziny otwarcia...

 

 

 

Kandydat Forum na Burmistrza znany!

 

Karol Pawlak kandyduje na burmistrza z ramienia Forum Demokratycznego. 
1 października ogłosił swój program wyborczy i komitet poparcia, które dostępne są na stronie www.karolpawlak.pl. Karol Pawlak to znany kościański przedsiębiorca i działacz społeczny, a obecnie radny miejski.

 

 

 

Dopalacze (2) – fakty i mity

 

W całym kraju przeprowadzono sprawną akcję przeciwko sklepom sprzedającym dopalacze. Inspektorzy sanepidu szukali towaru, który zawierałby nielegalne lub szkodliwe dla zdrowia substancje. Sklepy zamknięto, towar jest badany. Właściciele tych sklepów rwą sobie włosy z głowy, czy i na ile pójdą siedzieć, bo tak na prawdę to nikt z nich nie wie, co sprzedaje. W jednej z komercyjnych TV wyemitowano wywiad, w którym sprzedawca relacjonuje, jak preparowano rzekomo naturalne produkty sprzedawane jako dopalacze – liście po suszeniu nasączano rozpuszczalnikami, butaprenem i innymi środkami chemicznymi. Z jakąkolwiek naturą dopalacz raczej nic wspólnego nie ma... Ale po kolei.

 

Co to jest dopalacz, co to są dopalacze?

 

W taki sposób określa się gwarowo (to nie jest żadna naukowa nazwa) zestawy i grupy substancji i ich mieszanki, które mają rzekomo działać psychoaktywnie (psychotropowo, czyli bezpośrednio na układ nerwowy), a nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę.

Sprzedawane są przez wyspecjalizowane sklepy (smart shops). W praktyce można kupić całą gamę produktów – od literatury związanej z narkotykami po różne substancje naturalne (zioła i ich mieszanki) i syntetyczne (party pills). Specyfiki pojawiające się na półkach sklepowych posiadają działanie stymulujące, relaksujące, a także psychodeliczne czy halucynogenne. Pierwszy sklep w Polsce pojawił się w 2008. Placówki tego typu nie są w żadnym kraju zdelegalizowane.

 

Czy dopalacz jest bezpieczną alternatywą dla substancji nielegalnych?

 

To, że dana substancja nie znajduje się na liście substancji kontrolowanych przez ustawę nie oznacza, że nie jest szkodliwa. Badania potwierdzające rzekomy brak jej  szkodliwości to informacje o braku obecności na liście substancji zabronionych, a nie potwierdzenie braku szkodliwego działania samej substancji. Wszyscy wiemy, jaką drogę musi przejść substancja chemiczna, która później w postaci leku trafi do aptek – kilka, czasami kilkanaście lat wszechstronnych badań i testów. W przypadku dopalaczy liczba jakichkolwiek podstawowych badań jest bardzo ograniczona i nie obejmuje zasadniczo ich szkodliwości na organizm ludzki. Oznacza to, że nie można wykluczyć szkodliwości substancji w dopalaczach, gdyż po dokładniejszych badaniach mogą trafić (i najczęściej trafiają) na listę substancji zabronionych (nielegalnych).

 

Dopalacz to wyrób kolekcjonerski?

 

Na opakowaniach dopalaczy widnieją na świecie wyraźne ostrzeżenia: „NIE DLA LUDZI” Kolekcjonowanie to kupno tabletki czy kapsułki i umieszczenie jej obok innych eksponatów w gablocie. To się robi z tabletkami i ziołami po zakupie w sklepie z dopalaczami? Mam duże wątpliwości...

 

Dopalacze są legalne w całej Europie?

 

Są kraje, które na listach mają więcej substancji zakazanych i są bardziej liberalne. Są i takie, które bardzo ściśle i w dużym zakresie kontrolują większość substancji. Legalność polega na sprzedaży substancji nie znajdującej się na liście substancji zabronionych. Szkodliwość substancji określają także inne przepisy obrotu zarówno środkami spożywczymi, jak i chemicznymi czy farmaceutycznymi. „Legalność” dopalaczy jest więc tu bardzo na wyrost...

 

Czy wszystkie produkty oferowane jako dopalacze są pochodzenia naturalnego, wykorzystywane w prowadzeniu różnych obrzędów od setek lat?

 

Z pewnością nie. Ostatnie badania ekspertów od chemii wykazały, że w niektórych dostępnych na rynku mieszankach ziołowych występuje przynajmniej kilka agonistów receptorów kanabinoidalnych, takich jak JWH-018 czy CP-47, 487. Wg dzisiejszej wiedzy żadna z tych syntetycznych substancji nie występuje w naturze...

 

Należy też wiedzieć, że laboratoria nie mają wzorców substancji wykorzystanych w tzw. dopalaczach – jest ich zbyt wiele. Osobę zatrutą leczy się objawowo – znajomość wzorca nie jest potrzebna do leczenia. Osoba pod wpływem dopalacza jest pobudzona i często zachowuje się bardzo agresywnie. W większości przypadków stosuje się leczenie farmakologiczne polegające na uspokojeniu pacjenta. Coraz więcej osób zgłasza się z zatruciami tego typu do szpitali, jednak statystycznie trudno określić skalę zjawiska, gdyż takie przyjęcia są wpisywane w rubrykę „Inne zatrucia”. Dopiero ostatnie zejścia śmiertelne po dopalaczach zmuszają do większego zainteresowania problemem.

 

Reasumując, tak na prawdę to nigdy nie wiesz, czym właśnie się trujesz. Nie wiesz, czy to „zioło” jest zwykłą trawą, obsiusianą przez krowy i konie, a oferowaną jako południowo afrykańskie zielsko obrzędowe, dodatkowo nasączone setką różnych chemikaliów, czy świństwem, które gwarantuje ci 15 minut halucynacji, podczas których jest duże prawdopodobieństwo, że się przewrócisz i sobie coś zrobisz, a potem przez kilkanaście godzin będzie bolała cię głowa (szałwia wieszcza).

 

Chcesz adrenaliny? Chcesz relaksu, odprężenia, wspaniałych doznań? Idź do sekcji karate, szkółki jazdy konnej, klubu piłki ręcznej czy nożnej! Pływaj, jeździj rowerem, strzelaj sportowo! Wstąp do Ochotniczej Straży Pożarnej i ratuj ludzi, albo zostań ratownikiem medycznym – wrażenia gwarantowane, włącznie z adrenaliną w żyłach i sytuacjami ekstremalnymi. Wszystko na jawie, wszystko na żywo!

 

No i ile dobrego dla siebie i innych możesz przez to zrobić...!

 

(JS)

 

 

 

 

Inauguracja sezonu siatkarskiego w Kościanie!

Wszystkich sympatyków siatkówki w żeńskim wydaniu zapraszamy w najbliższą sobotę na godz. 17.00 do hali Zespołu szkół nr 2  w Kościanie na inaugurujący rozgrywki III Ligi Siatkówki Kobiet mecz UKŻPS COCCODRILLO Kościan- UKS Środa Wlkp.

 

 

 

 

 

 

Tęcza górą!

(Marek Szymkowiak, V-ce Prezes Zarządu)

 

Piłkarze ręczni MKS Tęcza Kościan odnieśli kolejne, trzecie zwycięstwo, tym razem pokonali w hali ZS nr 4 w Kościanie zespół Orlika Brzeg 23:22. Wcześniej pokonali OSiR Komprachcice 33: 28 oraz Zagłębie II Lubin 20:21. Jestem niezadowolony zwłaszcza ze skuteczności naszych zawodników - komentuje trener Tęczy. Nie zmienia to faktu, że start rozgrywek jest dla jego zespołu niezwykle udany. - Teraz trzeba tylko ten początek przełożyć na dalszy ciąg sezonu - mówi Rafał Szatkowski. Gratulujemy i oczekujemy dalszych zwycięstw.

Zdjęcia i relacja - tutaj

 

 

 

CHIŃSKA TANDETA (LOKALNA.KOŚCIAN)

 

I na tytule można by skończyć. Po co pisać o tym, że Chiny rozwijają się w niespotykanym tempie, że każde niemal Państwo, niezależnie od tego, czy ma rząd socjalistyczny czy skrajnie prawicowy, kupuje taniochę w Chinach, że w wyniku bzdurnego rozumienia tzw. wolnego rynku w Unii Europejskiej nie ma mechanizmu zapobiegania napływowi tandety, zabierającej nasze miejsca pracy w Europie... Włoscy celnicy wykryli i udaremnili dystrybucję toksycznych zabawek z Chin. Atesty na plastik? Każdy może sobie wydrukować na własnej drukarce z własnego komputera, co mu się tylko podoba i tyle. Co z tego, że dystrybutor ma polski adres, jeśli wystarczy załączyć kopie tychże drukowanych atestów i już niemal można wprowadzać badziewie na rynek.

Co robi konsument? Ano kupuje to badziewie, bo nie ma w zasadzie żadnego wyjścia! Wystarczy wejść do niejednego sklepu - nie wyłączając tych najbardziej znanych z pierwszych stron gazet kościańskich sklepów zabawkowych – na pytanie klienta o zabawkę pochodzenia nie chińskiego obsługa rozkłada bezradnie ręce i prowadzi do skromnego regału na którym znajduje się kilka modeli zabawek Wadera... Smutne, ale prawdziwe. Polski Wader działa w rękach dwu- i trzylatka bardzo długo, chińszczyzna rozpada się niemal zaraz po rozpakowaniu! Nawet zabawki kosztujące 30 i więcej złotych! Kogo stać na wydanie 30 złotych i wyrzucenie zabawki jeszcze tego samego dnia, żeby dziecko krzywdy sobie nie zrobiło wystającymi kikutami... Ale Wader jest droższy o 30%...

I kogo tu edukować? Pieniądzo-żernego kapitalistę właściciela sklepu, dystrybutora chińszczyzny czy konsumenta? Wolny rynek to dobrodziejstwo i przekleństwo. Może jest za mało inicjatyw ustawodawczych? Może to ktoś z dołu powinien wrzucić kamyczek do ogródka decydentów? Nie wiem. Wiem tylko jedno – jeśli się będziemy na to godzić, to oprócz chińskich zabawek i grzybów będziemy ubierać się w chińskie ciuchy, jeść chińskie ziemniaki, grzać chińskim węglem i tylko patrzeć, jak energiczny i aktywny naród chiński wprowadzi nam zamiast euro swojego juana!


 

 

 

DZIEŃ KOTA

 

Dnia 24 września (piątek) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga odbył się Dzień Integracji, czyli tzw. Dzień Kota. Wszyscy uczniowie klas pierwszych tego dnia zmierzyli się w różnych konkurencjach. Brali udział m.in. w biegu patrolowym, w tworzeniu plakatów opisujących ich klasy, konkursie karaoke i rozwiązywaniu testu, w którym musieli wykazać się zasobem wiedzy na najróżniejsze tematy, np. jedno z pytań brzmiało "Ile jest odcinków Mody na Sukces?". Najlepiej tego dnia poradziła sobie klasa I d.

Od godziny 11.30 rozpoczął się "Piknik Sportowo - motoryzacyjny", w którym udział mógł wziąć każdy uczeń liceum. Wszystko rozpoczęło się od pokazowego meczu w tenisa ziemnego z udziałem reprezentantów Polski - Basi Sobaszkiewicz i Andrzeja Kapasia. Po meczu uczniowie mogli wykazać się m.in. w wyścigach gokartów, siłowaniu na rękę, grze w piłkę plażową, wyścigach na beczkach czy też wyścigach w wózkach marketowych. Całość została zakończona występem zespołu rockowego Desire z Czempinia. Panująca tego dnia w szkole atmosfera była sportowa i przyjemna, chyba każdy był zadowolony. Organizatorom i osobom czuwającym nad przebiegiem imprezy zdecydowanie należy się pochwała. Uczniowie liceum już czekają na kolejne tego typu imprezy w szkole. (RS)

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

 

 

Kradzieże i włamania

 

Ostatnio w Kościanie Policja nie ma lekko - roboty tyle, że pot z czoła ocierać, niestety... Zaczęło się od kradzieży rowera przez 24-latka, włącznie z jazdą po pijaku. Dobrze, że podejrzanego zatrzymano już w kilkanaście minut po zdarzeniu. Uciekając schronił się na Ferfecie i próbował przeczekać "nawałnicę", ale mu się nie udało. Kolejny zarzut kradzieży z włamaniem usłyszał Leszczynianin grasujący w Krzywiniu. Okradł remontowany obiekt. Natomiast 19-latek z Kościana próbował "skubnąć" bank na 170 tys złotych, wyłudzając kredyt opracowaną przez siebie metodą. Bank jednak do frajerów nie należy i na koncie niedoszłego malwersanta zamiast grubej forsy może pozostać jedynie 8 lat do odsiadki...

Skąd ci ludzie się biorą... Nadzieja na łatwy pieniądz jest jednak bardzo duża. Podobno polski system penitencjarny jest niemal luksusowy - może i to jest powodem chęci pójścia za kratki? Bo na to, że się uda ukryć przed wymiarem sprawiedliwości, to liczyć się nie raczej da...

 

(Rys. Internet, free gallery)

 

 

Uwaga złodzieje!

 

Policja informuje, że skutecznie, niestety, wróciła do użycia metoda oszustwa zwana "one penny". Po odstawieniu widowiska przez oszustów "klient" przekonany jest, że kupuje bardzo wartościowe monety, na których dobrze zarobi, a tymczasem są to wycofane z obiegu penny koloru żółtego, warte dla kolekcjonerów kilka złotych. Zachowajmy ostrożność i zdrowy rozsądek!

 

 

(Źrodło: Komenda Powiatowa Policji w Kościanie)

 

 

 

Mazowsze śpiewa

 

Na 41 Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich zaśpiewało mazowsze - chór i orkiestra dały wspaniały koncert. Artyści wyszli na scenę z półgodzinnym opóźnieniem, co oczywiście nikomu nie przeszkadzało, gdyż atmosfera na turnieju była wspaniała - mnóstwo ludzi, w tym władze miejskie - dookoła stragany - po prostu piknik. Także dzięki pogodzie, która wspaniale dopisała, na turniej dotarli spacerowicze i młodzież. Gratulujemy KOKowi dobrej organizacji i udanej imprezy w pierwszym dniu jej odbywania się!

 

GALERIA ZDJĘĆ (Żeńcy i Mazowsze w Kościanie)

 

 

 

Prace na moście prawie skończone

 

Dziś trwały prace nad asfaltowaniem mostu i fragmentów drogi - dojazdu do kościańskiego rynku. Most ma już metalowe ozdoby, chodniki są wykończone. Niedługo powinny zniknąć utrudnienia - z pewnością po zakończeniu prac na Kościuszki.

 

 

 

 

 

 

41 Turniej Dudziarzy Wielkopolskich

 

25.09.2010 - sobota - Kościan - Rynek

 • godz. 13.00 - 19.00 - stoiska wystawiennicze
 • godz. 13.00 - przejazd bryczkami ze Skweru Krimpen na Rynek
 • godz. 13.30 - uroczyste otwarcie 41. Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich
 • godz. 14.00 - prezentacje kapel, konkurs Stary – Młody (z udziałem zespołu Żeńcy Wielkopolscy) 
 • godz. 16.30 - koncert zespołu MAZOWSZE (chór i orkiestra)

26.09.2010 – niedziela - Stary Gołębin

 • godz. 10.30 - ogrywanie Pomnika Dudziarza i Skrzypka
 • godz. 11.00 - Msza Św. w Intencji Dudziarskiej Braci – Kościół pw. Wniebowzięcia NMP połączona z poświęceniem nowego domu parafialnego.

Organizatorem Turnieju jest Kościański Ośrodek Kultury.

 

 

 

 

Sezon grzewczy

 

Policja ostrzega przed nadchodzacym sezonem grzewczym. Szczelne okna i drzwi, zasłonięte kratki wentylacyjne to źródło potencjalnego niebezpieczeństwa. "Czad, czyli trujący tlenek węgla, powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych. Niewyczuwalny zmysłami człowieka, bezwonny, bezbarwny i toksyczny. Działa tak, że blokuje dostęp tlenu do organizmu. Wdychanie czadu powoduje zatrucie, silny ból głowy, wymioty, śpiączkę a nawet śmierć."

Kontrolujmy więc nasze grzejniki, piecyki, kominki oraz inne urządzenia grzewcze i przewody wentylacyjne i kominowe - życie własne i bliskich jest tego z pewnością warte!

 

 

 

110 lat – gratulacje dla Jubilata!

 

Śmigielska Kolej Dojazdowa - kolej wąskotorowa obecnie łącząca miejscowości: Stare Bojanowo ze Śmiglem.

 

Pierwsze prace związane z budową linii rozpoczęto w 1898 r. Rok później, Śmigielska Kolej Powiatowa (taką nazwę otrzymała), zakupiła pierwsze cztery parowozy. W 1900 r. wagony osobowe oraz towarowe, a także piąty parowóz. W tym czasie gotowa już była większość budynków budowanej linii kolejowej. 4 sierpnia 1900 roku Prezes Rejencji Poznańskiej wydał 50-letnią koncesję dla Śmigielskich Kolei Powiatowych. Wcześniej, ponad gminna linia, w okresie swojej świetności, łączyła kilka ośrodków miejskich. Powstała na mocy uchwały parlamentu niemieckiego z 28 lipca 1892 roku. Uchwała zakładała możliwość budowy i eksploatacji kolei lokalnych przez władze regionu. Wybuch II wojny przyniósł zmiany. Kolejka przeszła pod zarząd niemiecki. Zmieniono też oficjalną nazwę na Kreisbahn Schmiegel. Zarząd niemiecki dbał o kolejkę. W tym czasie zamówione zostały dwa nowe parowozy, przeprowadzono gruntowny remont wszystkich pozostałych oraz nawierzchni torowej i całej infrastruktury. Walki toczące się w styczniu i lutym 1945 roku spowodowały poważne straty materialne. Polscy kolejarze udaremnili jednak wysadzenie przez Niemców dwóch nowych parowozów. Prace konieczne do ponownego uruchomienia przewozów podjęte zostały natychmiast po oswobodzeniu spod okupacji niemieckiej. W skład taboru wchodzą: 4 lokomotywy typu Lxd2, 4 wagony motorowe typu MBxd2, 2 wagony osobowe, 2 wagony turystyczne, 2 brankardy służbowe.

 

Galeria zdjęć po kliknięciu w zdjęcie u góry, w nagłówku.

 

 

(relacja, film i zdjęcia: Maria Sołtysiak, terenowy współpracownik smoczyk.net)

 

 

 

 

 

Piłka ręczna: "Tęcza" Kościan
- LKS OSIR Komprachcice 33 : 28

 

W sobotę odbył się w Kościanie na hali czwórki mecz seniorów Tęczy Kościan z LKS OSIR Koprachcice. Nasi szczypiorniści wygrali z przewagą pięciu bramek, chociaż wynik mógł być z pewnością dużo wyższy. Szczegóły spotkania, statystyki i tabele w poniedziałek, w zakładce SPORT. Zestawienie wyników z dwóch tygodni ukazywać się będzie także w Lokalnej.Kościan, w dziale sportowym.

 

 

 

 

Kościaniacy w Europie

 

RELACJA Z WŁOCH WYŁĄCZNIE DLA SMOCZYK.NET

 

Anna Maria Kramm

 

Istnieje wiele interesujących miejsc prezentujących sztukę w Europie, są to Centra Kulturalne, Galerie Stowarzyszeń Artystycznych, oraz inne profesjonalne galerie wystawiennicze. Jednak niewiele z nich ma w swoich programach idee wymiany artystycznej pomiędzy krajami. Taką Galerią jest Centrum Culturale „Aldo Moro” w Cordenons we Włoszech.

Jak dotąd, z powodzeniem projekt pod tytułem Un Anno d’ Arte realizuje podwójne wymiany artystów od 2oo5. Dotychczas Słowenia, Chorwacja i Austria przyłączyły się do udziału w wystawach i tym szczególnym projekcie zacieśniającym więzi przyjaźni pomiędzy krajami, oraz wzbogacającym wiedzę o różnicach w sztuce i kulturze

 4 września 2010 w Cordenons odbył się wernisaż wystawy polskich artystów Profesorów i Docentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Spazii Immaginati – Miejsca Wyobrażone to tytuł prezentacji polskich artystów. Wystawa jest okazją do zapoznania się z bogatym spektrum podejmowanych aktualnie przez artystów Akademii działań twórczych w obszarze rzeźby i malarstwa. Prace – obiekty doskonale zaprezentowały się w bogatej a momentami trudnej architektonicznie przestrzeni wystawienniczej galerii w Cordenons. Obiekty nadały wnętrzu galerii nowy  wymiar odpowiadając swoim tytułem „Miejsca wyobrażone” założeniu tematu wystawy. Prace zaprezentowane przez wrocławskich artystów Christosa Mandziosa, Macieja Albrzykowskiego, Annę Szewczyk, Tomasza Tomaszewskiego, Grażynę Jasierską, Magdalenę Grzybowską Tomasza Opanię, Marię Wrońską, Annę Marię Kramm, Piotra Kielana, Przemysława Pintala, Marka Sienkiewicza, ożywiły miejsce i wyobraźnię włoskich przyjaciół.

Krytyk sztuki, kurator artystyczny regionu Venetto Enzo Santeze, dokonując prezentacji polskich artystów podczas otwarcia wystawy, pochwalił pokaz, podkreślając jego współczesny wyraz, oddany poprzez różnorodność prezentowanych obiektów a jednocześnie w pewnym sensie w zwartej ekspozycji całości.

 

 

 

I już na marginesie wystawy, włoski region Venetto jest znany z produkcji dwóch produktów o uznanej światowej marce, białego wina musującego o nazwie Prossecco i doskonałej włoskiej szynki - prosiutto crudo di San Daniele, polecam wszystkim degustacje!

 

 

 

 

 

Ustawa o usługach turystycznych

 

Dziś wchodzą w życie nowe zapisy ustawy o usługach turystycznych. Jest kilka istotnych zmian, które mają polepszyć sytuację klientów w tej branży. Szczegóły można znaleźć TUTAJ, a zmiany TU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Roboty drogowe pod kontrolą!

 

Policjanci z kościańskiej drogówki wyruszyli w ostatnich dniach na kontrole miejsc, gdzie prowadzone są różne roboty drogowe. Ujawniono kilka nieprawidłowości, nałożono także mandaty karne. Najgorzej jednak było chyba z oznakowaniem tych miejsc – znaki-kurioza zestawiane w sposób, że nie powstydziłby się tego żaden abstrakcjonista, miały „informować” o rodzaju i sposobie prowadzenia prac czy przejazdu (np. znak robót drogowych zestawiony z odwróconym znakiem jednostronnego zwężenia jezdni).

 

 

 

Korek gigant!

 

14.9.2010. Dziś po południu, jak coraz częściej ostatnio (w związku z przebudową obwodnicy Kościana), w Kiełczewie, na dojeździe do ronda na krajowej piątce, utworzył się gigantyczny korek (ok. 1 km). Zalecamy wyjazd przez ul. Poznańską (na Poznań) i Śmigielską (na Leszno). Kto musi na Grodzisk, temu... współczujemy...

 

 

 

 

 

 

 

Przypadek czy wandalizm?

 

Na drodze z Oborzysk do Pianowa, na wysokości drukarni, można zobaczyć nienaturalnie przekrzywione znaki drogowe. Jeden ze znaków został nawet przewrócony. W rejonie nie są prowadzone żadne prace remontowe czy drogowe, więc rodzi się pytanie, kto i po co powywracał te znaki?

 

 

 

 

 

VII Rajd Motocyklowy Kościan 2010

Jedź razem z uczestnikami rajdu przez Śmigiel - zobacz i poczuj klimat wspaniałych motocykli!

 

 

 

(Relacja: P.Targosz)

 

GALERIA ZDJĘĆ - fotoreportaż Pauliny Targosz

 

 

Kontrola trzeźwości

 

Dziś, tj. 11.9.2010, od wczesnego rana, w kilku punktach Kościana, przeprowadzono kontrolę trzeźwości kierowców. To bardzo dobry pomysł, aby w sposób niesygnalizowany eliminować z dróg ludzi bez wyobraźni - na podwójnym "gazie". Duża kultura osobista Policjantów i Policjantek sprawia, że zatrzymanie na czas pomiaru budzi aprobatę kierowców, nawet jeśli muszą chwilę postać w kolejce aut.

 

 

 

 

Czy wiesz że...?

 

...w Starostwie Powiatowym w Kościanie znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych? Wszystkich zasmuconych zgubieniem jakiegoś przedmiotu należałoby chyba skierować pod ten adres. Tylko czy ewentualny znalazca cennej rzeczy zechce ją przekazać do Biura? No a co ze zwykłymi kluczami? Ktoś znajdzie czas, żeby je odnieść? Bądźmy dobrej myśli. Informacje o zgubach pod numerem 65 512 70 67 wew. 27.

 

 

 

 

Śmiertelny wypadek na torach

 

W Kościanie, przed stacją kolejową, pociąg potrącił mężczyznę. Ofiara, niestety, nie żyje. Niewykluczone, że to samobójstwo. Sprawę bada Policja i Prokuratura.

 

 

 

 

 

 

 

Jesienna frustracja?

RELACJA SATYRYCZNA

 

Mam katar. Mam kaszel. W domu tylko jakiś przeciwból i nic innego. Późno już, ale spać się nie da. Trzeba się ruszyć z ciepłego domku i do apteki. Ba! Ale do której? Chyba jakaś ma dyżur, co? No ma. W Internecie sprawdzam, która. Idę pieszo – do auta się nie nadaję. Oczy łzawią, nos jak bania.

Jest po północy. Pani jest przyjemna, sympatyczna, uśmiecha się. Podaje reklamówkę. Płacę. Wracam. Biorę tabletki i zasypiam.

Ona uratowała mi życie. No prawie. Przynajmniej noc – wyśpię się.

Nazajutrz, po pracy, idę do marketu. Mam sprawę do załatwienia. Wchodzę do apteki, ale nie po lekarstwa. Mam je już od tej miłej pani. Ten pan nie jest miły. Rozmawiamy i zaczyna się raptem temat dyżurów. Pan twierdzi, że to wbrew konstytucji, że jest zmuszany do pracy, że nie ma klientów, że nie zarabia, że wszystko w plecy.

Nie jestem z natury złośliwy, ale życzę mu kataru. I kaszlu. I biegunki. I swędzenia. I alergii. I niech ma pustą szafkę z medykamentami. I niech próbuje zasnąć, wypocząć, zrelaksować się w tej nocy, żeby potem mógł iść do tej swojej pięknej apteki w „Kraju zakupów” i patrzeć w oczy klientów, i dalej twierdzić z tym bezczelnie wbitym w ladę wzrokiem, że te dyżury są „w plecy”! Może powinien zostać bibliotekarzem? Biblioteki są w nocy zamknięte.

Ja odpuszczam – wolę nie spać i smarkać, ale ani w dzień, ani w nocy raczej nikt mnie tam już nie zobaczy. Poczekam, aż w tamtej, innej aptece na dyżurze znowu pojawi się ta zwykła-niezwykła pani.

 

 

 

 

 

Policja prosi o pomoc!

 

Pod koniec sierpnia br  zaginął  Piotr Cejza,  52 letni mieszkaniec  Kościana. W związku z prowadzonymi przez nas poszukiwaniami zwracamy się do wszystkich z prośbą o informacje na temat miejsca pobytu zaginionego. Liczymy także na publikację foto – komunikatu w regionalnych mediach.

Rysopis zaginionego : wiek 52 lata, waga  60-70 kg, wzrost około 170 cm, krępej budowy ciała, włosy czarne krótkie  kręcone, nosi wąsy, oczy jasne, twarz owalna, cera śniada, nos średni prosty, uszy średnie, znak szczególny blizna po ranie cięte  na prawym udzie.  Nie posiadamy danych dotyczących ubioru zaginionego.

Z dokonanych ustaleń wynika, że zaginiony  po raz ostatni widziany był w dniu 30-08-2010 r  około godz. 21.00 w Kościanie na ul. Sierakowskiego. Przyczyny zaginięcia nie ustalono.  Wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia miejsca pobytu zaginionego Piotra Cejzy  proszę przekazywać do KPP w Kościanie na nr telefonu - 065-5116-211 lub 997. 

 

 

 

 

Laptop na dowód

 

Jak się okazuje, bardzo łatwo jest zostać "posiadaczem" laptopa, komputera stacjonarnego i czterech komórek - 49-latek postanowił wykorzystać znaleziony dowód osobisty mieszkańca gm. Śmigiel i po spreparowaniu dokumentów o zatrudnieniu wyłudził, a następnie sprzedał nabyty w ten sposób sprzęt. "Zarobił" na tym ok. 10 tys. zł. Zarobić może jeszcze więcej - działając w warunkach recydywy grozi mu nawet do 12 lat za kratkami!

 

 

 

 

Złapani!

 

Ustalono i zatrzymano dwóch podejrzanych o kradzież z włamaniem do sklepu spożywczego na jednej z wsi pod Kościanem z 8/9 sierpnia. Łupem młodych złodziei padło kilkadziesiąt butelek wódki o łącznej wartości ok. 1000 zł.  Za kradzież z włamaniem grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności. A jednak alkohol szkodzi...

 

 

 

 

 

 

Straż Pożarna w liczbach - ostatni tydzień sierpnia 2010

 

W ostatnim tygodniu sierpnia Straż Pożarna zanotowała w Kościanie pięć przypadków małych pożarów. Dość dużo było za to interwencji do zagrożeń miejscowych – lokalnie strażacy interweniowali czterdzieści razy. Warto tu dodać, że od początku roku podjęto już 630 interwencji, w tym lokalnie 486.

 

 

 

 

Mandat na drodze osiedlowej!

 

Od 4.9.2010 w życie weszły nowe przepisy w zakresie ruchu drogowego. Wprowadza się pojęcie strefy ruchu, czyli obszaru obejmującego przynajmniej jedną drogę wewnętrzną, której wjazd i wyjazd są odpowiednio oznakowane. W praktyce przepis ten kończy samowolkę parkujących pod oknami bloków, wbrew zdrowemu rozsądkowi i często kulturze współżycia społecznego. Od teraz zabronione jest także wjeżdżanie na tereny zielone, bo może się to skończyć mandatem nawet 1000 złotowym!

Szczegóły nowych uregulowań znajdują się TUTAJ.

 

 

 

 

Badania techniczne dla motorowerów

 

"Od dnia 22.09.2010 roku zaczną obowiązywać przepisy dot. m.in. badań technicznych motorowerów. Ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadziła nowe uregulowania prawne dot. badań technicznych motorowerów.

(...)

Kierowanie motorowerem bez aktualnych badań technicznych skutkować może zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego motoroweru i wycofaniem go z eksploatacji do czasu poddania motoroweru badaniom technicznym. W razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym motorowerem bez aktualnych badań technicznych, należy liczyć się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela."

 

(Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kościanie)


 

 

 

 

Kościuszki przejezdna w jedną stronę

 

Aleje są już przejezdne w kierunku do rynku, jednak prowadzone w dalszym ciągu roboty drogowe spowalniają przejazd. W tragicznym stanie jest przejazd przez most - uwaga, można doskonale sprawdzić zawieszenie samochodu!

 

(iw)

 

 

 

 

KANDULSKI i Sweet Cafe OTWARTE!

 

Dzisiaj, już od wczesnych godzin rannych w nowo otwieranej cukierni Kandulski i Sweet Cafe trwał wzmożony ruch. Dowożono ciasta, najświeższe wypieki - przygotowywano kawę i niespodzianki dla klientów, którzy dzisiaj odwiedzą ten wspaniały lokal.

Otwarcie miało nastąpić o godz. 10:00, ale już pół godziny wcześniej pojawili się pierwsi chętni na wspaniałe ciasta - na wynos. Chwilę później do cukierni nie można było praktycznie wejść - utworzyły się kolejki i niemal wszystkie miejsca zostały zajęte!

 

Także w ogródku usiadły pierwsze grupy amatorów doskonałych ciast i tortów.

 

Kiedy opuszczałem to miejsce, czteroosobowa załoga cukierni miała pełne ręce roboty. Uśmiechy na twarzach zdradzały jednak radość z obecności klientów. Te sympatyczne dziewczyny i chłopak (rodzynek!) z pewnością bardzo dobrze zajmą się każdym klientem.

 

 

Gorąco polecam i zapraszam w imieniu szefowej Asi oraz obydwu Tomków, "sprawców" całego tego wspaniałego, cukierniczo-kawowego zamieszania w Kościanie!

 

GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA

 

(Info, fot. Jarosław Smoczyk)

 

 

 

 

 

Al. Kościuszki zamknięte

 

Ruch odbywa się objazdem, tworzą sie korki - szczególnie na wyjeździe z ul. Marcinkowskiego w kierunku świateł.


***

 

31.08.2010


Korki w całym mieście, utrudniony przejazd niemal w każdym punkcie. Jeśli nie potrzebujesz, dzisiaj nie ruszaj lepiej samochodu z parkingu!

 

 

 

 

 

Wypadek na odcinku Lipno - Wydorowo

 

Pomiędzy Lipnem a Wydorowem, na łuku drogi doszło do kolizji dwóch Mercedesów - Sprintera i osobowego. Ciężko ranny kierowca osobowego Mercedesa, najprawdopodobniej właścicielka jednej z firm z Przysieki Polskiej, został przewieziony do szpitala. Drugi z kierowców został także odwieziony do szpitala. Uderzenie było tak wielkie, że silnik towarowego Mercedesa znaleziono kilkadziesiąt metrów od miejsca wypadku! Droga jest zablokowana i taki stan może potrwać nawet 2 godziny. Policja ustala przyczyny wypadku.

 

 

 

 

(iw, Fot. smoczyk.net [TACHO])

 

 

 

 

Al. Kościuszki


30.08.2010 g. 9:50

 

Pomimo zapowiedzi Aleja pozostaje dalej otwarta dla ruchu, którym kierują dyżurni.

 

***

 

30.08.2010 g. 12:00


Dalej nie kładą asfaltu - pogoda... Pewnie dzisiaj nic z tego nie będzie. O nowym terminie poinformujemy.

 

 

 

 

 

Plany zamknięcia Al.Kościuszki

 

Na poniedziałek, 30.8.2010, planuje się całkowite zamknięcie Al.Kościuszki w Kościanie - wylewany będzie nowy asfalt. Może to spowodować utrudnienia w ruchu lokalnym.

 

 

 

 

 

 

Pożar słupa energetycznego

 

Dzisiaj, tj. 27.8.2010, o godz. 8:10 zapaliła się instalacja na słupie elektrycznym  przy ulicy Młyńskiej (na terenie ogródkow działkowych) w Kościanie. Powiadomiona Straż Pożarna zjawiła się po 5 minutach, a chwilę potem Pogotowie Energetyczne. Teren zabezpieczono przed przypadkowymi przechodniami. Według naszych informacji, po odłączeniu zasilania tej linii strażacy odjechali.
Na chwilę obecną miejsce nie jest dozorowane. Przejście koło słupa pozostawiono zagrodzone taśmą ostrzegawczą.

 

 

(Info i fot. KP)

 

 

17-latek na podwójnym gazie

 

Nie ma to jak przejażdżka samochodem mamy po "dobrze" spędzonej imprezie. Na początku rajdu chłopak uszkodził zaparkowaną Skodę, a potem pomyliły mu się pedały w samochodzie i Fiatem Seicento wylądował w rowie (między Krzywiniem a Jerką). Kiedy po zgłoszeniu kradzieży Policja przybyła do domu owego młodzieńca, nie drgnęła mu nawet powieka, kiedy podziwiał wyczyny rzekomego pirata drogowego. Twierdził, że całą noc spał snem sprawiedliwego w domu.

Za jazdę bez uprawnień i najprawdopodobniej na drugim gazie grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Matka skorzystała ze swojego prawa i odmówiła obciążania bliskiej jej osoby.

 

(iw)

 

 

 

 

Utrudnienia na ul. Sierakowskiego

 

Przebudowa całej prawej strony ulicy Sierakowskiego pociąga za sobą utrudnienia zarówno komunikacyjne, jak i w ruchu pieszym. Korki się nie tworzą, ale zalecana jest ostrożność.

 

(iw)

 

 

 

Jak Wojtek został... strażakiem i Mistrzem Wielkopolski w Płetwonurkowaniu

W dniu 20 sierpnia 2010 roku na jeziorze Płotki koło Piły odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski Strażaków PSP i OSP w Płetwonurkowaniu.
Do startu w zawodach stanęło 30 płetwonurków reprezentujących jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Wielkopolski. Tradycyjnie już w rywalizacji wzięli udział strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kościanie.
W zawodach prym wiedli reprezentanci gospodarzy jednak w najbardziej prestiżowej klasyfikacji indywidualnej strażaków PSP I miejsce zajął st.asp. Wojciech Kaźmierczak z kościańskiej Komendy.

 

(Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie)

 

 

Kolejna myjnia otwarta!

 

"U Wiechcia" kolejny obiekt - myjnia ręczna zaprasza klientów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(iw)

 

 

 

FOTOMIGAWKA - most w przebudowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Al.Kościuszki dalej jednokierunkowe

 

W Alejach Kościuszki dalej trwają prace nad ich przebudową. Widać już gołym okiem postęp, jednak pozostało jeszcze wiele do zrobienia - roboty wykończeniowe są zawsze najbardziej pracochłonne. Poszerzył się jednak przejazd ulicą - ulga dla większych samochodów!

 

(iw)

 

 

Rozdwojenie BANKU PEKAO SA

 

Bank w trakcie przeprowadzki. Nieoficjalnie podawana data przejścia do nowych pomieszczeń już upłynęła.

Może będą dwie filie obok siebie? Kto wie...

 

 

 

(iw)

Małe sprostowanie:

 

 

Zaproszenie dla klientów od 23.8.2010 - obsługa w placówce obok. Sprawa nam się wyjaśniła! Pozdrawiamy pracowników banku!

 

 

 

Gwałtowna burza nad Kościanem

 

Dziś w nocy przetoczyła się na Kościanem i jego okolicami gwałtowna burza. Było jasno jak w dzień, pioruny biły raz za razem, a gwałtowny deszcz przemieszczany wichurą dopełniał obrazu nawałnicy. Zgodnie z informacją podaną przez ENEA w Poznaniu, w wyniku awarii prądu spowodowanej burzą, bez prądu znalazło się ok. 40 miejscowości w naszym rejonie. W związku z tym, że nie była to jedna awaria, lecz wiele miejsc zerwania przewodów i innych usterek, usuwanie ich trwa aż do tej pory. Informacje nt. awarii dostępne są pod alarmowym numerem 991, natomiast Biuro Zgłoszeń ENEA (całodobowe) dostępne jest pod numerem 61-8561999.

 

(iw)

 

Kandulski w Kościanie

 

Kawiarnia „Kandulski” & „Sweet Cafe” to nowo powstała kawiarnia w samym sercu Kościana - usytuowana na deptaku u zbiegu ulicy Wrocławskiej i Strzeleckiej kusi wystrojem. Kameralne, przytulne wnętrze oraz swobodna atmosfera sprawią, że goście z pewnością poczują się tu komfortowo i niepowtarzalnie.

Cukiernia Kandulski  to firma rodzinna, która rozpoczęła swoją działalność w 1983 roku. Od samego początku istnienia firmy niepowtarzalnym atutem wyrobów cukierniczych Cukierni Kandulski jest wysoka jakość i doskonały smak.

Sweet Cafe to również projekt rodzinny, dotyczący także produkcji wyrobów cukierniczych, ale głównie opierający się na ciągłym podnoszeniu jakości obsługi i jej profesjonalizmu, tworzeniu wielu nowych pomysłów atrakcji, które spowodują, że będą się Państwo czuć tutaj komfortowo.

Kawiarnia "Kandulski" & "Sweet Cafe”  stara  się zaspokoić gusta nawet najbardziej wymagających klientów oraz zachwycić szerokim wyborem ciast i deserów zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Aby wyjść na przeciw smakoszom kaw Kawiarnia proponuje swoim klientom Kawę Illiy.  ILLY ESPRESSO IN GRANI, kawa ziarnista, która jest mieszanką w 100% złożoną z arabiki, zatem posiada bardzo małą zawartość kofeiny – zaledwie 1,5%. Koneserzy zaliczają ją do grona najlepszych kaw espresso na świecie. W środowisku kawiarzy i kawoszy kultywowana jest filozofia Illy Caffe, która opiera się na głębokich powiązaniach kultury picia kawy ze sztuką, designem, synergii tradycji z nowoczesnością.  Kawę tą będzie można także kupić na wynos, żeby Ci bardziej zabiegani i zaspani mogli się nią rozkoszować w drodze do pracy.

Kawiarnia z pewnością jest trafnym pomysłem – miejscem, by spędzić czas na spotkaniach prywatnych czy też służbowych. Z chęcią zorganizuje również imprezę okolicznościową na miejscu lub dowiezie „słodkie”, gdzie sobie Państwo zażyczą. Oferuje wiele przepięknych i smacznych tortów okolicznościowych, w tym tortów weselnych.

Zapraszamy od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 22.00. Czeka na Was wiele atrakcji, promocji, wkrótce również będzie można nas zobaczyć na www.sweetcafe.pl

 

(TB)

 

 

Groźny wypadek w Śmiglu!

 

Wczesnym popołudniem w Smiglu zdarzył się groźny wypadek. Fiat nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z busem. W wyniku kolizji ucierpiały trzy dzieci jadące fiatem i 23-latka, kierowca Fiata. Dwójka z dzieci została zabrana dwoma śmigłowcami do szpitali w Poznaniu i Zielonej Górze. Kierowcę i najstarsze z dzieci (13 lat) odwieziono do szpitala w Kościanie. Są w dobrym stanie. Kierowca busa wyszedł z kolizji cało. Policja ustala okoliczności zdarzenia.

 

 

(Fot. TACHO)

 

 

 

Stłuczka na os. Konstytucji

 

Dzisiaj, tj. 20.08.2010 około g. 9:35 doszło do stłuczki na wjeździe na parking na os. Konstytucji. W kolizji udział wzięły dwa samochody - osobowo-dostawczy oraz osobowy. Przebieg i szczegóły ustali Policja - pomimo wstępnego dojścia do porozumienia właściciel jednego z pojazdów zdecydował się zgłosić to zdarzenie na Policję. Więcej zdjęć w naszej GALERII.

 

(JS)

 

Mistrzostwa Świata Seniorów w sprincie kajakowym w Poznaniu

 

Wielka światowa impreza rozpoczęła się już w Poznaniu na Malcie. Fantastycznie zbudowana strona internetowa zawodów podaje wszystkie istotne informacje o imprezie i miejscu, w którym się odbywa. Szczegóły w zakładce SPORT.

 

(iw)

 

Czy piwo szkodzi

 

Ciekawe pytanie. Chór piwoszy odpowie bez zastanowienia – NIE! Ostrożniejsi zgłoszą nieśmiało: „zależy, ile?”. Abstynenci zmilczą, a lekarze zacytują maksymę „Alkohol we właściwych ilościach nie szkodzi”. Ufff, dobrze, że mamy temat rozpracowany. Teoretycznie.

Praktycznie to piwo jednak szkodzi. Już wyjaśniam, komu.

Impreza masowa. Przychodzi któryś tysiąc ludzi – dzieci do 15 roku życia, młodzieży do pełnoletniości, dorosłych młodszych i dorosłych starszych. Przychodzi też paru głupków i alkoholików.

Dzieci piwa nie piją, ale tylko teoretycznie. Walą butle za butlą w ocienionych miejscach, a jak w której głowie mocno się zakurzy, cichaczem odprowadzani są przez tych mniej odważnych (lub dojrzalszych), żeby nie było grandy. Swoją drogą – kto im sprzedał piwo?! Młodzi niepełnoletni ubierają się tak na „24”, piwo kupią sami (nikt raczej nie pyta o dowód osobisty, z nielicznymi wyjątkami), piją w miarę otwarcie, ale też nie przeginają – myk i w domku – dopiero tam alkohol na dobre rozkłada.

Z pełnoletnimi jest inacze

realizacja Studio Fabryka